Ustalık

Wiki The-West TR sitesinden
Gezintiye git

Ustalık

Bir oyuncu 20. seviyeye ulaştığında dört ustalıktan birini seçebilir. Her ustalığın, geliştirdiği ürüne göre farklı tarif/talimatları vardır. Ürünler farklı alanlarda kullanılmaktadır. Örnek; bazıları hayat puanı ve hız gibi karakter güçlendiricileri olabilir.

Bir ustalık ürünleri diğer ustalık ürünleri için gerekli olabilir. Bu nedenle bir ustalık ile her şey yapılamaz.

Ürün geliştirmek için ürün kombinasyonunun tamamlanmış ve tarif/talimatın öğrenilmiş olması gerekmektedir. Buna ek olarak; ürün için gerekli seviyeye ulaşılmış olması gerekmektedir. Ustalık özelliği versiyon 2.04'ten bu yana aktiftir.

Ustalıklar

Mevcut dört ustalığı burada bulabilirsiniz. Ordu Aşçısı, Şarlatan, Demirci ve At Yetiştiricisi. Her bir ustalık kendine has ürün üretilmesini sağlar.

Ustalıklara biraz daha yakından bakalım.

Ordu Aşçısı

Sınırlı süre ile kullanılan karakter güçlendiricileri üretebilir. Ordu Aşçısının ürettikleri:
Kömür, Mısır unu, Bir testi su, Kek dilimi, Domates püresi, Domates sosu, Pişmiş fasulye, Fırında pastırmalı fasulye, Reçel, Tereyağ, Tatlı süslemesi, Kavanozda yenilikçi tatlı, Püre, Hamur, Marine edilmiş biftek, Şerbet, Likör, Kek, Balı stoğu, Hindi rosto, Balık çorbası, Sebze böreği, Kıyma, Kurutulmuş Morina, Tütsü, Sos, Kroket, Gazeteye sarılı bir balık, Beyfendinin akşam yemeği, Kaktüs suyu, Kurutulmş Et, Sakız, Alkollü içecek, Gulaş, Kaburga, Bal, Konserve Fasulye, Batı'daki en acı biber, Bal şarabı, Castello peyniri, Kokteyl, Gübre, Madenci burgeri, Meyve kokteyli, Aromalı sakız paketi, Fransız kahvaltısı

Şarlatan

Hemen etki eden ve dinlenme puanı arttıran ürünler üretebilir. Muska gibi eşyalar üreterek kale savaşçılarına fayda sağlayabilir. Şarlatanın ürettikleri:
Kibrit kutusu, Kükürt, Reçine, Sigara, Kesilmemiş Pirit, Pirit diski, Muska, Boru Fırça, Mide ilacı, Narenciye özütü, Kırmızı meyve aroması, Kavanozda yenilikçi tatlı, Sülfürik asit, Mürekkep, Petrol, Meyve suyu, Put, Damıtık, Ay ışığı (sert içki), Çay, Çiğnemelik tütün, Meyveli likör, Batarya, Kül suyu, Bitkisel likör, Kağıt, Kaybolan mürekkep, Pergeli Gül suyu, Aydınlatıcı cephane, Keten lifi, Yılan yağı, Potansiyel çare, Saç losyonu, Keskin likör, Sağlık kuklası, Parlak karışım, Efsanevi panzehir, Hayalet müziği, Rüya yakalayıcı, Harika tentür, İthalat vergi sertifikası, Güçlü asit ve kül suyu, İşkencelere karşı çözüm, Metal kafatası, Ateş ilacı

Demirci

Sınırlı süre ile ekipman ve silahları güçlendiren ürünler üretebilir. Genellikle düello ve kale savaşlarında hasarı arttırıcı ürünler üretir. Demircinin ürettikleri:
Tava, Erimiş demir, Bıçak, Bilenmiş silah, Grafit, Grafir tozu, Grafit yağlayıcı madde, Süngü, Ağırlık taşı, Fırın kalıbı, Metal pipet ve tatlı kaşığı, Kavanozda yenilikçi tatlı, Çelik, Erimiş kurşun, örs, Metal şişe tapası, Kurşun heykelcik, Yumuşak mermer, Perçin, Kabza, Soğutma bezi, Silah zinciri, Tutacak yer, Tabanca kalıbı, Çelik keski, Aksesuar, Batılı, El değmemiş arazi, Parlatma taşı, Kullanışlı bıçak, Cam, Paslanmaz cıvata, Wells Fargo eyeri, Gümüş cep şişesi, Modern zırh, Bal basımı, Saatçinin el çantası, Altın müzik kutusu, Fener, Süvari kılıcı, Bubi tuzağı, Vizör, İleri seviye alet kutusu, Güçlendirilmiş çelik, Terzi mankeni, Geliştirilmiş mahmuzlar

At Yetiştiricisi

Gezicilerin en iyi dostudur. İyi ekipman ve yeteneklerle seyahat sürelerini ciddi anlamda kısaltır. At Yetiştiricisinin ürettikleri:
Matara, Deri kayış, Kesim tahtası, Yolculuk çantası, Tabaklanmış deri, Deri çanta, Beslenme çantası, Toynak, Yoğun madde (vitamin), Tahta çırpıcı, Ahşap kek tepsisi, Kavanozda yenilikçi tatlı, Soyulmuş eyer, Dolgu, deri kaplama, Şişe kılıfı, Dağlama demiri, Hatalı pusula, Üzengi, Mahmuzlar, Dizgin, Uyku tulumu, At battaniyesi, Aksesuar, Fayton parçası, Vagon tekerleği, Yarış arabası, Her derde deva iksir, Eyer topuzu, Onarılmış Eyer, Defter, Güzel deri yağı, Goblen, Sağlam dizgin, Sağlam kılıf, Seyahat arabası, Hafif deri, Pony Ekspres saraçlığı, Mühimmat, Deri palto, Maria Roalstad'ın posta arabası, Destek için zırh, Kayış kemer, The West şarkıları, Deri heybe

Tarif/Talimat

Zorluk derecelerine göre üç renk kategorisine ayrılmaktadır:

  • Gri - Kolay. Hiçbir zaman ustalık puanı kazanamazsınız.
  • Yeşil - Orta. Az miktarda ustalık puanı kazanırsınız.
  • Sarı- Zor. Çok miktarda ustalık puanı kazanırsınız.

Buna ek olarak; her tarif/talimat için gerekli minimum ustalık puanı gereklidir. 0-850 arasındadır.

Tarif/Talimatlar çalışmalarda bulunabilir veya gezici tüccardan satın alınabilir. Ayrıca sandıklardan bulunabilir.

Ustalık Sıralaması

Ustalık sıralamasını belirleyen dört faktör bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla; Öğrenilen tarif/talimat sayısı, Ustalık puanı, Çeşitlilik ve Geliştirilen toplam eşya sayısıdır.

  • Öğrenilen tarif/talimat sayısı : Bir karakter, ustalığını ilerletebilmek için ustalık puanına ihtiyaç duyar. Ustalık puanı sarı ve yeşil zorluk derecesine sahip üretilen ürünlerden kazanılır. Her tarif belli bir seviyeye kadar ustalık puanı kazandırabilir, seviye yükseldikçe ustalık puanı kazanabilmek için yeni tarifleri öğrenmek gerekir.
  • Ustalık puanı : Sarı ve yeşil zorluk seviyesine sahip tariflerde ürünler ürettikçe ustalık puanı kazanılır. Öğrenilen tarif/talimat sayısının aynı olduğu durumlarda sıralamyı belirleyici ikinci faktör Ustalık puanı'dır.
  • Çeşitlilik : Çeşitlilik puanı üretilen ürünlerin toplam sayısının kökünün alınmasıdır. Başka bir ifade ile bir ustalık ürününün tüm zamanlarda üretilen toplam sayının köküdür. Örneğin: İlk defa 25 adet reçine ürettildiğinde √25=5 çeşitlilik puanı kazanılır, bu üretimden sonra gerçekleştirilen herhangi bir zamanda 75 adet daha reçine ürettildiğinde toplamda (25+75=100), √100=10 çeşitlilik puanı kazanılır, daha öncesinden 5 çeşitlilik puanı kazanıldığı için 75 adet üretim sonucunda çeşitlilik puanını 5 puan artar. Üretim sayısı büyüdükçe çeşitlilik puanı alabilmek zorlaşacaktır.
  • Geliştirilen eşya sayısı : Ustalık ürünü üretebilmek için harcanan ürün sayısıdır. Oyuncular, Öğrenilen tarif sayısı, Ustalık puanı ve Çeşitlilik alanında eşit olmaları halinde geliştirilen eşya sayısı sıralamayı belirleyicidir.

Tüm tarif/talimatları görmek için her bir ustalığın sayfalarını sayfanın en üstünde bulunan bağlantıları kullanarak ziyaret ediniz.