Kasabalar

Wiki The-West TR sitesinden
Gezintiye git
Town site.png

The West dünyasında kasabalar, istirahat etmenin, banka hesabına para yatırmanın, dükkanlardan eşya almanın ve daha birçok işlerin yürütüldüğü merkezlerdir. Günün birinde her kovboyun yolu mutlaka bir kasabaya düşer. Ziyaret ettiğin kasabalar bir zamanlar The West çayırlarında otlak bir araziden fazlası değildi. Onlar, bu kasabaları kurdular ve geliştirdiler.
Kovboylar, ister kasabalı istersede kasabasız olarak The West topraklarında atlarını dört nala sürebilirler. Kasabalı olmak, sizlere bazı avantajlar sağlar, örneğin; nakit paranızı, banka hesabına daha düşük ücretler karşılığında yatırabilirsiniz, kasabanın dükkanlarındaki eşyaları daha düşük ücretlere alabilirsiniz... Kasabalı olmak için daha önce kurulmuş kasabalardan birine katılabilir yahut kendi kasabanı kurabilirsiniz. Kendi kasabanızı kurabilmek için herhangi bir kasabaya üye olmamalısınız böylelikle The West'in uçsuz bucaksız çayırlarında kendine bir kasaba konumu beğenip kurmaya başlayabilirsiniz. Kasabanızı 300$ karşılığında 8 saatte kurabilirsin. Böylece bir kasabanın kurucu unvanına sahip olursunuz.

Town.png

Kurucu unvanına erişmek için tek yol bir kasaba kurmak değildir, kurulmuş kasabaların kurucuları da sizi kurucu olarak terfi ettirebilir. Kasabalı olarak ortak değerler ve amaçlar doğrultusunda diğer üyelerle birlikte ortak hareket edebilirsiniz, bu da sizi güçlü kılar. Her kovboy yalnızca bir kasabaya üye olabilir eğer başka bir kasabaya geçmek isterseniz üyesi olduğun kasabadan ayrılmanız gerekir ve ayrıldıktan sonra başka bir kasabaya üye olmak için bir süre beklemelisiniz.

Kasaba Binaları

Worker.png

İster batıdaki dostlarınla, istersen de kendi başına kasabada çeşitli binalar inşa edebilirsin. Bir bina inşa edebilmek için yeterli derecede inşaat puanına sahip olman gerekecektir. Kasaba binaları çeşitli seviyelerden oluşur ve bir binadan en iyi faydayı sağlamak için en yüksek seviyeye yükseltmen gerekir, kasaba binaları her seviye yükselmesinde bir sonraki seviye için fazladan 15 çalışma puanı gerektirir ayrıca iyi bir inşaat geliştirmesi yapabilmek için yüksek motivasyona sahip olmalısın. Düşük motivasyon inşaat puanını etkiler ve zayıf bir ilerleme katedersin.

Kasaba Ana Binası

Townhall.png

Kasaba üyeleri için bir toplanma yeridir. Yeni inşaat projeleri buradan başlatılır ve yeni oyuncular buradan davet edilir.

Kasaba ana binasının her bir seviyesinde diğer binaların inşaatı daha kolay hale gelmektedir. Kasaba ana binasının her bir seviyesi, çalışma zorluğunu 5 puan düşürür. En yüksek seviye 10'dur.


Geliştirme

'Geliştirme' sekmesinin altında kasabadaki binaları ve seviyelerini görebilirsiniz. Ayrıca üzerinde çalışmak istediğiniz binayı seçersiniz. Her kasaba üyesi istediği binayı geliştirebilir. Büyük bir kasaba inşa etmek için birçok kombin gerekebilir. İlerleme barı binanın bir sonraki seviyeye ulaşmasına ne kadar kaldığını gösterir. %100'e ulaşıldığında bina seviyesi yükselir. Her binanın maksimum seviyesi vardır. Maksimum seviyeye çıkan bir binayı artık geliştiremezsniz.

Kasaba ana binasında geliştirmek istediğiniz binaya tıklayarak binayı 'Geliştirmeye' başlayabilirsiniz. Diğer çalışmalardaki gibi bu da çalışma puanına ihtiyaç duyar. Daha fazla puan daha fazla inşaat puanı anlamına gelmektedir. Geliştirme (İnşaat) puanları için detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Bina inşa etmek çok para gerektirir. Kendi paranızı veya kasaba kasasındaki paradan kullanabilirsiniz. Her saatin ücreti 240 dolardır.

Nüfus

Nüfus sekmesinde tüm kasaba üyeleri görülmektedir. Ayrıca rütbeleri (kurucu, yardımcı veya vatandaş), seviyeleri, aktiviteleri, kasaba kasasına ne kadar para yatırdıkları ve ne kadar çalışma süresi harcadıkları görülmektedir. Diğer oyuncular sadece oyuncuların isimlerini, seviyelerini ve rütbelerini görebilmektedir.

Kasabadan ayrılmak isterseniz yine burayı kullanmanız gerekmektedir.

Kilise

Church.png
Özel dua yeridir. Dua etmenin getirileri sadece oyun geliştiricileri tarafından bilinmektedir ve kimseyle paylaşılmamaktadır. Dua etmek 15 dakika sürmektedir ve kilisenin seviye sınırı yoktur.

Yol işareti

Signpost.png
Kasabaya doğru yürümeni sağlar.

Banka

Bank.png Paranızı kişisel banka hesabınızda saklayabilirsiniz. Sadece bankadaki paralar düello rakiplerinden korunmaktadır. Korumaya alınan parayı, kullanmak için çekmeye gerek yoktur, nakit paranız olmadığında bankadan otmatik para çekilir. Tüccar alışverişlerinde öncelikle elinizdeki paradan daha sonra banka hesabınızdan düşüş yapılmaktadır. Paranızı bankaya yatırmak için kasabada bulunmanız gerekmektedir.

Para yatırmanın bir ücreti vardır ve bu oran bankanın seviyesine göre değişmektedir. Banka seviyesinin yükseltilmesi, kesilen ücretin düşürülmesini sağlar.

Ayrıca banka hesabınızdan kasaba kasasına para yatırarak bina inşaatında veya kale savaşlarında kullanabilirsiniz. Paranın kasaba kasasına gönderilmesinden sonra geri alınması mümkün değildir.

Bankanın maksimum seviyesi 10'dur.

Salon

Saloon1.png Salonun iki fonksiyonu vardır. Kendi kasabanızdaki salondan görevleri kabul edebilir ve bitirebilirsiniz. Diğer kasabaların salonunda; düello motivasyonunuzu, kasaba üyelerinin düello seviyesini ve kazanmanız halinde kazanacağınız Tecrübe puanını görebilirsiniz.


Mesaj Açıklama
Düello Düello yapmak
Düello mümkün değil Düello seviyeniz çok düşük veya çok yüksek.
Uyumakta Oyuncu uyuyor.
Kale için savaşmakta Oyuncu kale savaşına katılmış ve şu anda kalede.
Tatilde Oyuncu tatil modunda.
72 saat boyunca düello yapılamaz Siz veya rakibiniz kısa süre önce bayılmış.

Terzi

Tailor.png Terzide her türlü kıyafet satılmaktadır. Şapkalar, ayakkabılar ve gömlekler, ceketler satın alabilirsiniz. Satın almak için yapmanız gereken tek şey eşyaya tıklamak ve seçimi onaylamaktır. Veya eşyayı fare ile sürükleyip envanterinize bıraktıktan sonra işlemi onaylayabilirsiniz. Ücreti hesabınızdan kesilir ve eşya envanterinize aktarılır.

Terzinin bulunduğu kasabada olmanız gerekmektedir. Kasabaya gitmek için yol işaretini kullanabilirsiniz.

Terzinin her yeni seviyesi ile birlikte yeni kıyafetler satışa sunulmaktadır. Hangi eşyaların terziye geleceği tamamen tesadüfidir. Yeni eşyalar neredeyse her zaman eskilerinden daha iyidir. Her kasabanın farklı eşyaları bulunmaktadır. Ayrıca her yeni seviye her tür eşyanın yenisini sunmamaktadır. Terzinin maksimum seviyesi 15'tir.

Kendi dükkanınızı inşa etmenizin avantajı vardır. Kasaba üyelerine satılan her eşya üzerinde indirim uygulanmaktadır. Yabancılara ise dört kat daha pahalıya satılmaktadır.

Silah tüccarı

Gunsmith.png Silah tüccarı bir tüccardır. Vuruş ve atış silahlarının yanında kale savaşları için tüfek de satın alabilirsiniz. Satın almak için yapmanız gereken tek şey eşyaya tıklamak ve seçimi onaylamaktır. Veya eşyayı fare ile sürükleyip envanterinize bıraktıktan sonra işlemi onaylayabilirsiniz. Ücreti hesabınızdan kesilir ve eşya envanterinize aktarılır.

Tüccarın bulunduğu kasabada olmanız gerekmektedir. Kasabaya gitmek için yol işaretini kullanabilirsiniz.

Ayrıca taşıdığınız eşyaları satma seçeneğiniz de bulunmaktadır. Eşyayı nerede satarsanız satın satış değeri her zaman aynıdır.

Tüccarın maksimum seviyesi 20'dir. Her seviye ile birlikte yeni silahlar satışa sunulmaktadır.

Kendi dükkanınızı inşa etmenizin avantajı vardır. Kasaba üyelerine satılan her eşya üzerinde indirim uygulanmaktadır. Yabancılara ise dört kat daha pahalıya satılmaktadır

Züccaciye

General.png Kolyeler ve hayvanlar burada satılmaktadır. Satın almak için yapmanız gereken tek şey eşyaya tıklamak ve seçimi onaylamaktır. Veya eşyayı fare ile sürükleyip envanterinize bıraktıktan sonra işlemi onaylayabilirsiniz. Ücreti hesabınızdan kesilir ve eşya envanterinize aktarılır.

Züccaciyenin bulunduğu kasabada olmanız gerekmektedir. Kasabaya gitmek için yol işaretini kullanabilirsiniz.

Züccaciyenin her seviyesi ile birlikte yeni eşyalar satışa sunulmaktadır. Yeni eşyalar neredeyse her zaman eskilerinden daha iyidir. Her kasabanın farklı eşyaları bulunmaktadır. Ayrıca her yeni seviye her tür eşyanın yenisini sunmamaktadır. Terzinin maksimum seviyesi 15'tir.

Kendi dükkanınızı inşa etmenizin avantajı vardır. Kasaba üyelerine satılan her eşya üzerinde indirim uygulanmaktadır. Yabancılara ise dört kat daha pahalıya satılmaktadır

Şerif

Serif.png Şerif'in ofisinde; diğer oyuncuların kellesine para ödülü koyabilirsiniz. Kelle ödülünü kazanmak isteyen oyuncu, aranan oyuncuyu yenmek zorundadır.

Şerifin maksimum seviyesi 5'tir

Pazar

Market1.png Oyuncular burada açık artırma başlatabilirler. Pazara eşya koyabilmek için pazarı bulunan bir kasabada bulunmanız gerekmektedir. Kesilen ücret pazarın seviyesine göre değişmektedir. Maksimum seviye 10'dur.

Cenaze Kaldırıcısı

Mortician.png Diğer oyunculara düelloda meydan okuyabilmek için cenaze kaldırıcısına ihtiyaç vardır. Eğer kasabanızda cenaze kaldırıcısı yoksa kimseye meydan okuyamazsınız ama diğer oyuncular tarafından saldırı alabilirsiniz. Cenaze kaldırıcısının sadece bir seviyesi vardır.

Ayrıca düello istatistiklerine göz atmak için cenaze kaldırıcısını kullanabilirsiniz. Cenaze kaldırıcısında tutulan istatistikler:

 • Toplam düello
 • Kazanılan düellolar
 • Kaybedilen düellolar
 • Fark
 • Baygın rakip
 • Baygın üyeler
 • Onursal düellolar
 • Onur kırıcı düellolar
 • En iyi düellocu
 • En iyi rakip düellocu
 • Düelloda en iyi isabet
 • Alınan en yüksek hasar

Otel

Hotel.png Otelde uyuyabilirsiniz. Uyurken hayat ve dinlenme puanlarınız daha hızlı dolar. Otelde uyurken kimse size meydan okuyamaz. Eğer düelloda, kale savaşında veya çalışmada bayılırsanız kendinizi otelde bulursunuz. Eğer hiçbir kasabaya üye değilseniz en yakın oteline çekilirsiniz. Daha iyi bir odada kalmak daha fazla ücret demektir. Ama daha iyi bir oda daha fazla hayat ve dinlenme puanı anlamına da gelir. Kendi otelinizde bedava kalabilirsiniz. Otelin maksimum seviyesi 5'tir.

Ev

Residences.png
Daha fazla kasaba üyesi için eve ihtiyacınız vardır. Bu bina tıklanabilir değildir. Evin her seviyesinde kasabanıza 5 yeni üye katabilirsiniz. Maksimum seviye 10'dur.

Tiyatro

Cinema.png Kısa reklamlar ile ödüller sunar. Reklamın ardından üç ödül seçme hakkınız vardır. Bunlar; hayat puanı, dinlenme puanı ve motivasyon puanıdır. Elde edilen puan sinemanın seviyesiyle doğru orantılıdır. Maksimum seviye 5'tir.

Cinema Rewards.png

Kasaba kurmak

Foundicon.png

Kasaba kurmak 300 dolar ve 80 dinlenme puanına mal olur. Kasaba kurulumuna izin verilen alanlar, diğer çalışmalar gibi haritada gösterilmektedir. Kasaba kurmak 8 saat sürmektedir. İsmini özgürce koyabilirsiniz. Fakat aynı isimde başka bir kasaba olmamalıdır.

Eğer kasaba üyesiyseniz "kasaba kur" gibi bir seçenek göremezsiniz. Önce kasabayı terk etmeniz gerekmektedir.

Kasabalara katılmak

Kasabaya katılmak için davetiye almanız veya kasabanın kasaba tahtasında yer alması gerekir. Sadece kasaba yönetimi davetiye gönderebilir. Takım oyunu olan The West'te, kasaba üyesi olmak çok önemlidir. Özellikle yeni oyuncuların, kendi kasabalarını kurmaktansa mevcut kasabaya üye olmaları tavsiye edilir. İyi kasaba seçmek için birkaç ipucu: 1. Genellikle 1. sıradaki kasabaya yazmak iyi bir taktik değildir. Onların sizi davet etme olasılığı düşüktür. 2. Size yakın derecelerdeki oyunculara yazmak daha iyi bir seçim olacaktır.

Kasabadan ayrılmak

Kasabadan ayrılmak için kasaba ana binası ve ardından nüfus sekmesini seçmelisiniz. Bu pencerenin sağ alt kısmında bulunan "kasabadan çık" butonuna tıklamalısınız. Tıkladığınız takdirde emin olup olmadığınız sorulur ve yeni bir kasabaya üye olmanız için en az 2 saat geçmesi yönünde uyarılırsınız.

Kasabadan her ayrılışınız, bir önceki süreye 2 saat daha ekler. Bu süreyi düşürmek için çok fazla kasaba değiştirmemelisiniz. Bu süre günde 5 dakika düşmektedir.

Eğer devam eden bir kale savaşına katıldıysanız kasabadan ayrılmak için kale savaşının bitmesini beklemek zorundasınız.

Hayalet kasabalar

Ghosttown.jpg

Hayalet kasabalar terk edilmiş kasabalardır. Son üyenin de kasabadan ayrılması ile kasaba hayalet kasabaya dönüşür.

Hayalet kasabada binalar kullanılamaz. Otel ve banka ile birlikte tüccarlar da kapanır.

Hayalet kasabayı tekrar kurmak mümkündür. Bunun maliyeti yeni bir kasaba kurma maliyeti ile aynıdır. Hayalet kasaba üzerine tekrar inşa etmenin en büyük avantajı eski binaların kaldığı seviyelerden devam etmesidir. Fare ile hayalet kasaba üzerine gelindiğinde kaç puanı olduğu görülebilmektedir.

Eğer bir oyuncu eşya satıp, siz almadan önce o kasabadan ayrılmışsa ve kasaba hayalet kasabaya dönüşmüşse "pazar teslimatını kabul et" butonuna tıklayarak eşyanızı hayalet kasabadan alabilirsiniz.

İttifaklar

Her kasaba ittifak kurabilir veya mevcut bir ittifaka katılabilir. İttifaklar daha kolay kale savaşı koordinasyonu sağlar. Ayrıca herhangi bir ittifak kalesinde uyuyabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için İttifaklar sayfamızı ziyaret edin.