Düellolar

Wiki The-West TR sitesinden
Gezintiye git
Genel Bilgi

alt text İki çeşit düello tipi vardır: Diğer Oyunculara karşı yapılan ve Haydut Düelloları.

Diğer Oyuncularla Düello

Düello iki oyuncu arasında yapılır. Düello yapılabilmesi için iki tarafın da gereksinimleri yerine getirmiş olması gerekmektedir. Meydan okunabilmesi için savunan oyuncunun çevrimiçi olma zorunluluğu yoktur.

Düello 10 dakika sürer ve savunanın bulunduğu yerde yapılır. Bu da demektir ki; meydan okuyan oyuncu önce düello atacağı oyuncunun bulunduğu yere seyahat etmelidir. Eğer düello başlamadan önce savunan oyuncu başka bir yere giderse düello lokasyonu değişmez. Düellocu sınıfındaki oyuncular 15 dakikalık uzalıktaki oyuncuların yanına kadar seyahat etmeden direkt olarak düello yapabilirler(Karakter Bonusu özelliği ile bu süre 30 dakikaya çıkabilir.). Her sınıfın düello avantajına buradan ulaşabilirsiniz.

Düellonun, meydan okuyan oyuncu için 12 dinlenme puanı maliyeti vardır. Savunan oyuncu dinlenme puanı kaybetmez. Dinlenme puanı maliyeti düelloyu kazanıp kaybetmenize bağlı olarak değişmez, her durumda dinlenme puanı karakterinizden düşmektedir. 10 dakikalık süre bitmeden önce düelloyu iptal edebilirsiniz. Bu durumda diğer oyuncuya herhangi bir bildirim gitmez.

Not: Düelloyu iptal ettiğiniz için dinlenme puanı kaybetmezsiniz. Ayrıca rakibiniz uyumaya çekilirse, düello seviye aralığından çıkarsa, kasabayı terk ederse veya siz saldırmadan önce bayılırsa yine dinlenme puanı kaybetmezsiniz(“Başarısız düello” olarak bilinir.).

Meydan okumak

Dört şekilde meydan okunabilir:

Challenge 2 duel.jpg Oyuncunun profilinde bulunan Düello yap butonuna tıklayabilirsiniz.
alt_text
Haritada "Buradaki oyuncular" kısmını açarak oyuncu isminin yanındaki Düello yap butonuna tıklayabilirsiniz.
alt_text
Kasaba salonunda oyuncu isminin yanındaki Düello yapmak butonuna tıklayabilirsiniz.
alt_text
Oyun ekranının alt kısmında bulunan Düellolar menüsünü açıp Oyuncu sekmesine gidebilir ve oyuncu isminin yanında bulunan Hazır butonuna tıklayabilirsiniz. Oyuncu sekmesiyle ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Düello gereksinimleri

Düello başlatılabilmesi için aşağıdaki gereksinimlerin yerine getirilmesi gerekmektedir:

 • Meydan okuyan oyuncunun bir kasabaya üye olması gerekmektedir. Bu kasabada Cenaze Kaldırıcısı olmak zorundadır.
 • Savunan oyuncunun bir kasabaya üye olması gerekmektedir.
  • Dikkat 1: Savunan oyuncunun kasabasında Cenaze Kaldırıcısı olmak zorunda değildir.
  • Dikkat 2: Savunan oyuncu üzerinde kelle ödülü varsa bir kasabaya üye olmazsa dahi meydan okunabilir.
 • Meydan okuyan ve savunan oyuncu aynı kasabanın üyesi olamaz.
 • Meydan okuyan oyuncu, savunan oyuncunun bulunduğu yere gitmek zorundadır.
 • Meydan okuyan oyuncunun en az 12 dinlenme puanı veya 72 saatlik düello korumasının son 48 saati içinde olarak en az 1 dinlenme puanı olmalıdır.
 • İki oyuncunun da düellodan tecrübe puanı kazanabiliyor durumda olması gerekmektedir.
 • Bir saat içerisinde aynı oyuncuya meydan okunulamaz.
 • Meydan okuyan veya savunan oyuncunun bayılması durumunda 72 saat boyunca düello koruması altında olur ve o oyuncuyla düello yapılamaz. Bununla birlikte; bayıldıktan 24 saat sonra düello başlatılarak bu 72 saatlik koruma süresi iptal edilebilir.
 • Savunan oyuncu otelde veya kışlada uyuyor durumda olmamalı. Ancak son 45 dakika içerisinde düello başlatmış ve şu anda uyuyorsa düello yapılabilir.
 • Savunan oyuncu savaş yapılacak kalede olmamalı. Ancak son 45 dakika içerisinde düello başlatmışsa düello yapılabilir.

Düello

Düello 8 tura ayrılmıştır. Her oyuncunun 8 kez vurma ve 8 kez savulma hakkı vardır. Vurabilmek için yüksek saldırı değerine ihtiyaç vardır. Vuruştan kaçmak için de yüksek savunma değerine ihtiyaç vardır.

Saldırı değeri

Nişan.png

Saldırı değeri nişan yeteneği tarafından belirlenir. Nişan yeteneğin ne kadar fazlaysa rakibini vurma şansın da o kadar fazla olur. Nişan yeteneğine eklenebilecek ek bonusları Taktik ve Görünüm yeteneklerinden alınır.


Taktik.png
Görünüm.png

Taktik yeteneği ile savunan oyuncu ev sahipliği avantajını kullanır. Meydan okuyan oyuncu, savunan oyuncunun gözünü korkutmak için Görünüm yeteneğini kullanır. Eğer savunan oyuncunun taktik yeteneği saldıran oyuncunun görünüm yeteneğinden fazla ise savunan oyuncu Nişan yeteneği için bonus kazanır. Eğer savunan oyuncunun taktik yeteneği saldıran oyuncunun görünüm yeteneğinden az ise bu sefer meydan okuyan oyuncu Nişan yeteneği için bonus kazanır. Yetenekler arasındaki farklılık ne kadar fazlaysa, Nişan bonusu da ona göre daha yüksek olacaktır.

Ayrıca gerekli koşulları yerine getiren oyuncu +5 saldırı değeri kazanır.

Nişan, taktik ve görünüm yeteneklerini artırmak için ustalar tarafından hazırlanmış güçlendiriciler kullanılabilir.

Savulma değeri

Savulmak.png

Savunma değeri, savulma yeteneğinizden hesaplanır.

Eğer savunan oyuncu vücudunu, meydan okuyan oyuncunun atışından korumayı başarırsa bir sonraki tur için %50 savulma şansı kazanır. Eğer meydan okuyan oyuncu aynı yere nişan almışsa bu yetenek ikiye katlanır. Ayrıca düello taktiklerine göz atabilirsiniz.

Ayrıca gerekli koşulları yerine getiren oyuncu +5 savunma değeri kazanır.

Savulma yeteneklerini artırmak için ustalar tarafından hazırlanmış güçlendiriciler kullanılabilir.

Hasar değişimi

Her turda, ilk önce meydan okuyan oyuncu atış yapar. İki taraftan biri tüm turlar bitmeden bayılmazsa iki tarafın da 8'er vurma ve savulma hakkı olur.

Her atışta meydan okuyanın saldırı değeri savunan oyuncunun savunma değeri ile karşılaştırılır. Bunun için 1 ile saldırı değeri arasında rastgele bir değer, 1 ile savunma değeri arasında rastgele bir değer alınır. Saldırı değeri daha yüksekse, meydan okuyan isabetli bir vuruş yapar ve hasar verir. Değer daha düşükse, atış hedefini vurmaz ve hasar verilmez. Savunan oyuncu için de aynı durumun tersi geçerlidir.

Hasar

Bir oyuncunun diğerine isabet ettirmesi ile hasar verilir ve hayat puanında hesaplama yapılır. Hasar beş faktöre bağlıdır:

Silah
Howdah hasar.png

Vuruş ve ateşli silah olmak üzere iki çeşit silah vardır. Tüm silahlara ait listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Vuruş veya ateşli silah fark etmeksizin her silahın hasar aralığı vardır. Bu değer silah istatistiklerinden görülebilir. Her isabetli atışta bu değer aralığında hasar verilir.

Hasar yetenekleri

Vuruş silahlarının hasarını vurma gücü yeteneği arttırırken ateşli silahların hasarını atış yeteneği arttırmaktadır. Her silah, değerinin %25'i ile %175'i arasında hasar verir. Bu değerlerin altında veya üstünde hasar verilemez.

İsabet bölgesi

İsabet bölgesi, saldıranın atış yaptığı bölgeyi belirtir. Düello taktiğinde belirtildiği üzere Düellolar menüsündeki Taktik sekmesinden düzenlenebilir.

Kol.png Kola isabet %100 hasar verir.
Omuz.png Omuza isabet %115 hasar verir. Yani %15 daha fazla.
Kafa.png
Kafaya isabet %150 hasar verir. Yani %50 daha fazla.
Dikkat: Saldıran isabet bölgesi olarak ne kadar yükseğe nişan alırsa (aşağıdan yukarıya olmak üzere kol,omuz,kafa), isabet şansı da o kadar düşer.
Direnme
Dayanıklılık.png
Refleks.png

Savunan oyuncunun direnme değeri, saldıranın her isabetli vuruşunda alınan hasarı azaltır. Direnme değeri birikim ve yetenek puanları ile elde edilebilir. Vuruş silahlarından alınan hasar dayanıklılık yeteneği ile azaltılırken ateşli silahlardan alınan hasar refleks yeteneği ile azaltılır. Savunanın Direnmesi yüksek olduğu takdirde, her isabette alacağı hasar azalacaktır. Ancak saldıran tarafın hasar becerilerinde (silahına göre vurma gücü/atış) yüksek olduğu takdirde, vereceği hasar fazla olacakdır. Buna direnci kırma" da denir.

Detaylı bahsetmek gerekirse birincil ve ikincil direnme ayrımından söz edilebilir. Bu, hem vuruşlu hem de ateşli silah kulanan rakipler için, direnç becerisinin de bir dereceye kadar önemli olduğu anlamına gelir.

 • Ateşli silah kullanan düelloculara karşı: Birincil direnme: Refleks, İkincil direnme: Dayanıklılık
 • Vuruş silahı kullanan düelloculara karşı: Birincil direnme: Dayanıklılık, İkincil direnme: Refleks

Toplam direnme formülünün hesaplanması:

Toplam direnme: 1 x Birincil direnme + Y x İkincil direnme

Y değeri, oyun gelişticileri tarafından tam olarak belirtilmemiştir. Ancak bu değer 0,25 ile 0,5 arasındadır.

Hasar yetenekleri ile Toplam direnme arasındaki fark rakibinize ne kadar hasar verebileceğinizi belirler. Eğer bu sayı pozitifse (>0) %100 ile %175 arasında hasar verilir. Eğer bu değer negatifse(<0) %25 ile %100 arasında hasar verilir.


Hasar – Direnme
Silah hasarı
100
175
55
170
40
165
30
160
20
145
10
130
5
115
3
110
0
100
-3
90
-5
85
-10
70
-20
55
-30
40
-40
35
-55
30
-100
25
Düello güçlendiricileri

Vurma gücü ve atış yeteneklerini yükselten güçlendiriciler kullanarak silahın hasarını arttırmak mümkündür. Aynı zamanda direnmeyi yükselten güçlendiriciler kullanmak da mümkündür. Güçlendiricilerle ilgili daha fazla bilgi için ustalık sayfasına göz atabilirsiniz.

Hasar ve hasarın hesaplanmasına örnek vermek gerekirse; Howdah pistol'u(100-200 hasar aralığı) ile direnmesi olmayan(x1.75 çarpı) ve kafaya isabet ettirilen(x1.50 çarpı) atış ile elinde parlak taş(30-50 hasar) bulunan oyuncuya karşı en yüksek hasar:
(200+50)x1.75x1.50 = 656 hayat puanı

Düello taktikleri

Düello sırasında düzenlenemez. Düello taktiklerini düzenlemek için Düellolar menüsündeki Taktik sekmesi kullanılır. Ancak unutmayın ki Düello sırasında bu menüyü kullanamazsınız. İsabet alınan ve kaçılan bölgeler hasarı ve savulma şansını değiştirir (göz atabilirsiniz: savulma değeri).

Daha önce belirtildiği gibi, isabet ettirilen farklı bölgelerde farklı hasarlar verilir. Omuz, koldan %15 daha fazla hasar alırken kafa %50 daha fazla hasar alır.

Savulma için dört seçenek vardır:

50px-Duck.jpg Eğilerek kafa ve omuzlar korunur.
50px-Dodge left.jpg Sola kaçarak kafa, sağ omuz ve sağ kol korunur.
50px-Dodge right.jpg Sağa kaçara kafa, sol omuz ve sol kol korunur.
50px-Stand up.jpg Hiç kaçmadan bir sonraki turdaki saldırı değeri iki katına çıkarılır.

Bu ayarlar 1-4 turları için yapılır. Takip eden turlarda aynı hareketler geçerli olur. Örnek; 1. ile 5. turdaki nişan ve savulma hareketleri aynı olur.


İpucu: Temel yeteneklerin dışında duruş, düelloda önemli bir rol oynar. Duruş rakip tarafından görülemez fakat düzenli olarak yapılan düello sonucunda iyi bir analiz ile rakip bunu öğrenebilir. Bu nedenle isabet ve savulma yerlerinizin sık sık değiştirilmesi tavsiye edilir..

Düello kazanmak

En fazla hasarı veren oyuncu düelloyu kazanır. Eğer iki oyuncu da aynı hasarı verirse savunan oyuncu kazanmış sayılır. Eğer bir oyuncu tüm hayat puanını kaybederse bayılır ve 72 saat boyunca düello yapamaz(aynı zamanda saldırılamaz). Eğer oyuncu isterse ilk 24 saatin ardından düello korumasını iptal edebilir. Bayılma durumunda eldeki tüm para kaybedilir. Bankadaki para güvendedir. Diğer oyuncu daha az hasar vermiş olsa bile rakip bayıldığı için kazanan taraf olur.

Düello sonucu

Duel3.png

Düello galibi para ve tecrübe puanı kazanır (karakter ve düello tecrübesi). Kaybeden oyuncu nakit parasının bir bölümünü, düello tecrübesi ve hayat puanı kaybeder. Eğer oyuncu bayıldıysa, tüm dinlenme puanını da kaybeder.

Kazanan oyuncu rakibin elindeki paranın 1/3'ünü alır. Eğer kaybeden oyuncunun elinde hiç para yoksa kazanan oyuncu para alamaz. Bayılan oyuncu elindeki tüm parasını kaybeder fakat kazanan oyuncu bu durumda da 1/3'ünü alır. Düellocu sınıfı, bir düelloda ek olarak %5 daha fazla para kazanır (veya aktif Karaketer sınıfrı bonusu varsa %10 daha fazla kazanır.).

Kazanan ayrıca düello için tecrübe puanı kazanır. Kaç puan alınacağı, rakibin düello seviyesine bağlıdır. Kaybeden, düelloyu kazanmış olsaydı kazanacağı düello deneyiminin 1/3'ünü kaybeder.


Ayrıca kazanan oyuncu tecrübe puanı elde eder. Kazanılan tecrübe puanı rakibin seviyesine göre değişir:

Düello tecrübesi= (7 * kaybedenin düello seviyesi) - (5 * kazananın düello seviyesi) + 5
Karakter tecrübesi= (düello tecrübesi * 3) * eşya setlerinden gelen tecrübe bonusu


Kazanan her zaman en az 1 tecrübe puanı elde eder.

Tecrübe puanı kazananın motivasyonuna bağlıdır.

İpucu: Düello aralığı aşağıdaki formülle hesaplanır:

Rakibin en fazla düello seviyesi = kendi düello seviyen * 1.4 (her zaman aşağı yuvarlanır)
Rakibin en az düello seviyesi = (kendi düello seviyen / 1.4 (her zaman yukarı yuvarlanır)

Düello seviyesi

Düello seviyesi, normal karakter seviyenizden farklıdır: Karakterin normal seviyesi ve düellolardan kazanıp kaybettiği tecrübe puanlarıyla hesaplanır. Düello seviyesi düello kazandıkça belli bir oranda artar. Düello kaybettikçe de yine belli bir oranda azalmaktadır. Hiç düello atmamış da olsanız veya sürekli düello kaybetmiş de olsanız, düello seviyeniz karakter seviyenize eşit olacaktır. Yani 150 seviye bir oyuncu için, düello seviyesi hiçbir zaman 149 olamaz. En düşük olarak 150 olabilir.

Düelloseviyesi.png

Düello seviyesinin hesaplanmasında aşağıdaki kurallar geçerlidir:

 • Düello seviyesi üst sınırı 450'dir.
 • Düello kaybetmek, kazanılabilecek tecrübe puanının 1/3'ü kadar kaybettirir.
 • 45 gün art arda düello başlatmayan bir oyuncunun düello tecrübe puanı her hafta %1 olacak şekilde azalır.
 • Düello motivasyonu en fazla %10'a düşebilir.

Motivasyon

Haydut motivasyonu ve Oyuncuya karşı oyuncu (PvP) motivasyonu olmak üzere iki tip motivasyon vardır.

Haydut motivasyonu

Haydut motivasyonuna ait detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

PvP motivasyonu

Daha düşük motivasyonda daha az tecrübe puanı kazanılır. Kazansa da kaybetse de meydan okuyan oyuncu motivasyon kaybeder.

Her düello ile birlikte motivasyon 3 puan düşer. Düşük motivasyon, daha az düello tecrübesi kazanılacağı anlamına gelir. Örnek vermek gerekirse %50 motivasyon ile kazanılan düelloda, hesaplanan düello tecrübesinin yarısı elde edilir. %10 moticayon ile çok az düello tecrübesi kazılırı. Düello motivasyonu günde 10 puan artar.

Oyuncu sekmesinden veya bir başka kasabanın salonundan düello motivasyonu görülebilir.

Kelle ödülleri

 • Kelle ödülü koyulan bir oyuncu kasabasız olsa dahi düello yapılabilir.
 • Kelle ödülü toplandığında artık o oyuncuyla düello yapılamaz.

Kelle ödülleri ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Sınıf bazlı düello avantajı

Karakter sınıfları arasında Düello açısından en özel avantaja sahip olanlar askerler ve düelloculardır.

Asker sınıfı

Soldier.png
 • Karakter seviyesinden 3 seviye yüksek silahları kullanabilir.
 • Taktik yeteneği üzerine %25 bonus kazanır.


Düellocu sınıfı

Dueller.png
 • Düello motivasyonu diğer sınıflara göre %40 daha hızlı artar.
 • Düellodan %10 daha fazla para kazanır.
 • 15 dakika uzaklıktaki oyuncuların yanına gitmeden düello yapabilir.

Unutmayın ki; oyuncunun Karakter bonusu premium özelliği kullanması durumunda bu değerler ikiye katlanır.

Oyuncu sekmesi

Eğer düello yapacağınız özel birisi yoksa Düello menüsünü kullanabilirsiniz.

Distance3.png

Sayfanın sağ tarafında 10 dakikadan 6 saatlik uzaklığa kadar olan oyuncuları bulabilirsiniz.

Sayfanın sol tarafında oyuncuları üç farklı kategoride listeleyebilirsiniz:

By duel lvl.png Çapraz duran iki tabanca simgesine tıklayarak Düello seviyesine göre sıralayabilirsiniz (artan/azalan).
By distance.png Üç yıldız simgesine tıklayarak uzaklığa göre sıralayabilirsiniz (artan/azalan).
By class.png Çapraz duran altın rengindeki iki tabanca simgesine tıklayarak sınıfa göre sıralayabilirsiniz (arta/azalan).

Her bir simgeye tıkladığınızda önce azalan, tekrar tıkladığınız artan olacak şekilde listelenir.

İpucu: Süreyi 6 saate göre ve rakibi düello seviyesine göre sıralamanız, size düello aralığınız hakkında fikir verir. Unutmayın ki; bu sadece düello gereksinimlerini karşılayan rakipleri gösterir, örneğin bayılmış veya uykuda olan rakipler görünmez.

Haydut Düelloları

İki çeşit oyuncusuz karakter düellosu mevcuttur. Düello menüsündeki haydut düelloları ve görevlerdeki haydut düellolarıdır.

Düello menüsündeki haydut düelloları

Haydut.png

Düellolar menüsündeki Hayutlar sekmesinden ulaşılabilir. Fare ile üzerine gelindiğinde yetenekleri, silahı ve hayat puanı görülmektedir. Düello gücünüzü, taktikleriniz denemek için haydutlara meydan okuyabilirsiniz.

Haydut düellosunun maliyeti 5 dinlenme puanıdır ve movitasyonu %2 düşürür. Kazanılan her düelloda zorluk seviyesi 1 puan yükselir. Kaybedilen düelloda ise zorluk seviyesi düşer. Zorluk seviyesinin yükseklği, rakibi yenmenin daha zorlu olacağını gösterir.

Haydutu yendiğinizde çapraz duran iki revolver görünmez olur ve ikon söner. Bir sonraki haydutun görülmesi için geçmesi gereken süre vardır. Bu sire rakibinizin ismi ve seviyesinin yanında görülebilir.


Pasif haydut.png

Haydutlar her 1.5 saatte bir yenilenir. Sayfanın alt kısmında kalan süre görülebilir. Bir haydut düellosu kazanırsanız, düello sonunda para ve tecrübe puanı kazanırsınız (düello tecrübesi kazanmazsınız) ancak yenildiğinizde de bir miktar para kaybedersiniz.

Dikkat: Eğer haydut sizi bayıltırsa hayat puanınızı, dinlenme puanınızı ve elinizdeki parayı kaybeder fakat 72 saatlik düello korumasına girmezsiniz. Otelde uyanırsınız ve zorluk derecesi sıfırlanır. Eğer bir kasabaya üye değilseniz bayıldığınız yerde kalırsınız.

Görevlerdeki haydutlar

Görev vericilerdeki düellolar diğer düello sistemi ile aynı şekilde çalışır. Birkaç farklı nokta vardır:

 • Düelloyu kaybetseniz de paranızı kaybetmezsiniz.
 • Kazanana kadar dilediğiniz sıklıkta görev haydutuna meydan okuyabilirsiniz. Bekleme süresi yoktur.
 • Bazen hayduta karşı kaybetmeniz istenirken bazen kazanmanız istenir.

Dikkat: Eğer görev vericiye karşı yapılan bir düelloda bayılırsanız elinizdeki tüm parayı ve dinlenme puanınızı kaybedersiniz. Bir kasabaya üyeyseniz otelinize gönderilirsiniz, değilseniz olduğunuz yerde kalırsınız.

Görevler ve görev vericiler hakkındaki detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.