Çalışmalar

Wiki The-West TR sitesinden
Gezintiye git

Çalışmalar; tüm Batı ekonomisinin kalbidir. Hatrı sayılır tecrübe, para ve eşya/ürün sağlar. Bunlar hayatta kalmanı ve Vahşi Batı'daki devamlılığına büyük katkıda bulunur. Başarılı olmak için çayırlarda dolaşarak sıkı çalışmanız gerekir.

Her şey mahmuzları tamir etmekle başlar. Daha sonra büyür ve yetenek kazanırsınız. Bazı temel madencilik ve çiftçilik işleri yapabilirsiniz. Seviye her yükseldiğinde yeni çalışmaların kilidi açılır. 120. seviyeye ulaştığınızda tüm çalışmaları yapabiliyor duruma gelirsiniz.

Çalışmaların özelliklerini anlamak için okumaya devam edin.

Genel Görünüm

2.184 güncellemesiyle oyunumuza 45 yeni çalışma eklenerek toplam farklı çalışma sayısı 205'e yükselmiştir. Bu çalışmalar, tiplerine göre 3 ile 6 arasında gruplandırılmıştır. Örneğin; "madencilik çalışmaları". Gümüş işletme, sülfür çıkar, taş madeni gibi. Benzer tüm çalışmalar aynı bölgede bulunur. Küçük haritayı kullanarak farklı çalışmalar bulabilirsiniz.

Newjobsystem2.png

Üstteki sayfa tipik bir çalışma sayfasını göstermektedir. Sayfanın sol üst kısmında bulunan 5 kazma işareti; çalışma puanınızı gösterir. Bu da; bu tarz çalışmalarda ne kadar iyi olduğunuza işarettir. Sayfanın alt kısmındaki 2 büyük halkadan sol taraftaki "Tehlikeyi" sağ taraftaki ise "çalışma motivasyonunuzu" gösterir. Bu halkaların üstündeki "Giysi" butonuna tıkladığınızda bu çalışma için en uygun kıyafetler listelenir. Sayfanın sağ tarafında ise çalışmayı yapabileceğiniz 15 saniye, 10 dakika ve 1 saatlik zaman dilimleri gösterilmektedir. Süreye ait ödüller dikey konumda gösterilmiştir. Sırasıyla; tecrübe puanı, para, eşya çıkma şansının en yüksek değeri ve ürün bulma oranı.

Aşağıdaki "Başla" butonunun altında, yeşil çekicin yanında bulunan değerler ise o süre için gerekli dinlenme puanını göstermektedir. Buna ek olarak; çalışma alanına olan uzaklığınız sayfanın sağ üst kısmında bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi edinmek için fare ile çalışma ekranındaki elementlerin üzerine gelmeniz yeterlidir.

Çalışmaların kilidini açmak

Oyuna başladığınızda tüm çalışmaları yapabiliyor durumda olmayacaksınız. Çalışmanın kilidini açmak için 2 gereksinimden birinin yerine getirilmesi gerekmektedir:

 • Gerekli seviyeye ulaşmak
 • Yeterli çalışma puanına sahip olmak

Örnek olarak; köleleri kurtarmak için toplam 751 çalışma puanına veya 99. seviyeye ulaşmanız gerekmektedir. Ne kadar çalışma puanına ihtiyacınızın olduğunu görmek için fare ile haritadaki çalışma üzerine gelebilirsiniz.

Erken aşamalarda çalışmanın özellikleri kilitli olacaktır. 10 dakikalık ve 1 saatlik çalışmalar 10. ve 20. seviyelerde açılmaktadır.

Geliştirilmiş çalışmalar

Geliştirilmiş çalışmalar gümüş veya altın renklerle işaretlenmiştir. Bu çalışmalarda küçük haritada gösterilmez, bulmak için çalışma gruplarına bakmanız gerekmektedir. Her gün 03:00-04:00 saatlerinde bu çalışmalar sıfırlanır ve haritada rastgele konumlandırılır.

Gümüşle geliştirilmiş çalışmalar %50 daha fazla tecrübe, para ve ürün bulma şansı sağlar. Altınla geliştirilmiş çalışmalar ise %100 güçlendirilmiştir.

Çalışmayı iptal etmek

Devam eden veya kuyruğa eklenen çalışmayı iptal etmek her daim mümkündür. Tek yapmanız gereken kuyrukta bulunan çalışmanın yanında X işaretine tıklamanızdır. Dinlenme puanı otomatik olarak geri verilir. Eğer çalışma yerine giderken iptal ederseniz, direkt olarak yolculuğa başladığınız noktaya geri dönersiniz. Eğer kuyruktaki 2. çalışmayı iptale derseniz 3. çalışma bir süre öne kaydırılır. Çalışmayı iptal etmek herhangi bir rapor üretmez.

Çalışma Puanları

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere her çalışmanın gerektirdiği 5 yetenek vardır. Böğürtlen toplamak; 2 dayanıklılık, 1 saklanmak ve 2 el çabukluğu yeteneği gerektirir.

RequiredSkillsForPickingBerries.png
5 çalışma yerinde bulunan yeteneklerinin toplamı çalışma puanın eder. 3 farklı renkte görülebilen kazma işareti ile gösterilmektedir:
BronzeSilverGold

Kazma işaretlerinin altındaki yeşil bar; bir sonraki kazmaya olan gidişatı gösterir. 5 altına da sahip olmanız halinde bar tamamen dolar. Bu barın üzerine fare ile geldiğinizde çalışmaya ait toplam çalışma puanını görebilirsiniz. Çalışma için kaç yetenek puanına ihtiyaç olduğunu hesaplamak için; bu araçtaki çalışma puanını, fare ile görülen çalışma puanından çıkarmanız gerekmektedir.

Örnek: LaborPointsToolTip1.png - LaborPointsToolTip2.png = Timsah avla çalışması için 1031 çalışma puanı gerekir.

Gümüş seviyeye ulaşmak için 5 bronz kazmayı da toplamanız gerekir. Altın seviyeye ulaşmak için de 5 gümüş kazmayı toplamanız gerekir.

Kısaca kazma işareti; çalışmada ne kadar iyi olduğunu gösterir. Para miktarı, tecrübe, en yüksek şans değeri ve ürün bulma oranı çalışma puanı ile doğru orantılıdır.


Kazmaların önemli rol oynadığı birkaç durum:

 • Bronz kazmalara sahipsen bu çalışmada vasatsın demektir. Tehlike seviyesi yüksek olur. 5. bronz kazmaya sahip olur olmaz tehlike oranı düşer.
 • 5 bronz kazma çalışmada yeterince iyi olduğunu gösterir.
 • Fazladan çalışma puanları ile elde edilen tecrübe puanı artar.
 • 5 altın kazmaya sahip olmak o çalışmadan ürün bulma şansını %50 arttırır.


Fazladan çalışma puanı kazanma yolları vardır:

 • Kıyafet: Çalışma için envanterinde bulunan en iyi ekipmanı görmek için "Giysi" butonuna tıkla. Daha fazla çalışma puanı elde etmek için elbiselerin olmayan parçalarının bulunması tavsiye edilir. Marketlerden, gezici tüccardan veya pazardan elbise satın alabilirsin. Burada eşyaların tam listesini bulabilirsiniz.
 • Eşya setleri: Bazı setler yetenek ve/veya çalışma puanı bonusu sağlar. Hatta bazı setler spesifik olarak çalışma puanı bonusu sağlar. Burada eşya setlerinin tam listesini bulabilirsiniz.
 • Çalışma talimatları: Bunlar sadece Birleşmiş Pasifik Dükkanı'ndan satın alınabilir veya bazı görevlerden elde edilebilir. Bu eşyalar belirli miktarlarda kullanılabilmektedir.
 • Hazırlanan ürünler: Hazırlanan birçok ürün çalışma puanı sağlar. Bu ürünler tam olarak çalışma talimatı mantığıyla çalışmaktadır.
 • Dönemsel kullanılabilir ürünler: Çalışma puanı sağlayan bazı ürünleri tombala veya özel tatil sürelerince bulmak mümkündür.

Ödüller

Money.pngPara

Tamamlanan her çalışma karşılığında para kazanırsınız. Kazanılan paranın miktarı çalışmaya ve %0'ın üstündeki çalışma motivasyonuna bağlıdır. Bayılmadığınız sürece çalışma ücreti alabilirsiniz.

Kazanacağınız para miktarı çalışma sayfasında gösterilmektedir. Çalışmaya başladığınızda bu miktardan ne daha az ne de daha çoğunu alırsınız. Motivasyon düştükçe kazanılan para da azalır. Daha fazla para elde edebilmek için çalışma puanını yükseltebilir veya Yüksek Gelir premium özelliğini kullanabilirsiniz.

Erfahrung.pngTecrübe

Tamamlanan her çalışma karşılığında tecrübe elde edersiniz. Elde edilen tecrübenin miktarı çalışmadan çalışmaya değişir. Çalışma motivasyonunuz %0'dan büyük olduğu ve bayılmadığınız sürece tecrübe elde edersiniz.

Gerekli çalışma puanına(5 bronz kazma) ulaşılana kadar elde edilen tecrübe puanı artar. Daha fazla tecrübe elde etmenin tek yolu gümüş ve altın çalışmaları bularak bunları yapmaktadır.

Glueck.pngŞans

Her çalışmadan eşya bulma şansınız vardır. Eşya bulma olasılığının hesaplandığı formül bilinmemektedir ve sır olarak saklanmaktadır. Maceracı bonusu bu şansı %10 değerinde arttırır. Çalışma penceresinde gösterilen değer en yüksek değerdir. Fare ile şans değerinin üzerine gelindiğinde şans aralığını tamamen görülmektedir. Teoride, çalışmadan eşya bulma ihtimali bilinmemektedir. Eğer bulunursa hangi değer aralığında olacağı belirtilmektedir. Şans Aralığı hakkında daha detyalı bilgi için buraya tıklayın.

Şans faktörü çalışmadan çalışmaya değişir. En çok tavsiye edilen çalışmalar Seyyar satıcı olarak çalış ve İnsanlardan çal çalışmalarıdır. Çalışma süresi ne olursa olsun sürekli olarak çalışmak şans faktörünü arttırır.

Şans değerinin arttırılmasındaki mantık para ile aynıdır: Daha fazla çalışma puanı... Eşya setlerinin yanında Yüksek Gelir premium özelliğinin etkisi de bu değeri arttırmaktadır.

25px-Cotton123.pngÜrün bulma oranı

Bazı çalışmalar 1 veya 2 ürün sunarken bazı çalışmalardan hangi ürünlerin bulunabileceği belli değildir. Bu ürünleri bulma ihtimali çalışma penceresinde gösterilmektedir. Yatay olarak gösterilmiş değerler çalışma sürelerindeki farklılığa göre değişen değeri ifade eder.

Ürün bulma oranı %1'den başlayarak daha fazla çalışma puanı yardımıyla arttırılabilir. En yüksek ürün bulma oranına sahip olmak için 5 altın kazmaya ulaşmak gerekir. Bu sayede değer %50 daha fazla olur.

Maceracı bonusu ve Yüksek Gelir premium özellikleri ürün bulma oranını arttırmanın yegane yollarıdır.

Gefahr.pngTehlike

InjuryDanger.png

Tüm çalışmaların tehlikle elementi bulunmaktadır. Çalışma süresi ne olursa olsun risk her daim aynıdır. Tehlikenin seviyesi çalışma puanına göre değişmektedir.

Hasar alma ihtimalin yüzdelik halde gösterilmektedir. Alınan hasarın nasıl hesaplandığı bilinmemektedir. Basitçe; daha az tehlike oranı hasar alma ve alınan hasarın büyüklüğünün az olacağını gösterirken daha fazla tehlike oranı da daha fazla olacağını gösterir.

Hasar aldığınızda hayat puanınız düşer. 2000 hayat puanı olan bir oyuncu 900 hayat puanı kaybederken 14000 hayat puanı olan bir oyuncu 6500 hayat puanı kaybedebilir. Tamamen çalışma puanına bağlıdır.

Hasar alma ihtimali ise çalışmadan çalışmaya değişir. Genellikle çok düşük çalışma puanı ile yapılan çalışmalarda bu değer yüksektir. Çalışma puanını sağlamak tehlikeli önemli derecede düşürür.

Motivation.pngMovitasyon

MotivationIcon.png

Çalışmadan alacağın ödülleri direkt olarak etkiler. Daha düşük motivasyon daha az ödül demektir. Motivasyon tecrübe puanını, parayı ve şans değerini etkiler. Tehlike oranını, hasarı, şans değerini ve ürün bulma oranını etkilemez.

Çalışma reporu oluştukan sonra motivasyon güncellenir ve bir sonraki çalışmayı etkiler. Ancak, motivasyonu arttırırsanız(motivasyon güçlendiricileri veya günlük motivasyon arttırımı) bir sonraki rapor buna göre etkilenir.

Motivasyon, motivasyon halkası içindeki 4 yeşil top ile gösterilmektedir. Her bir top %25 motivasyon demektir. Çalışma ödülleri hesaplanırken sadece şu değerleri göz önünde bulundurulur: %100, %75, %50, %25 ve %0. Eğer mevcut motivasyon %47 ise ödüllendirme %50 oranına göre yapılacaktır. Çünkü en yakın aşama %50'dir.

Eğer bir çalışma %100 motivasyon ile 130 tecrübe ve 95 dolar veriyorsa %50 motivasyon ile 130*%50=65 tecrübe ve 95 dolar*%50=47.5(48) dolar verecektir.

Her çalışma, çalışmanın süresine bağlı olarak motivasyonu düşürmektedir:

 1. 10 saniyelik çalışma: Motivasyonu %1 düşürür.
 2. 10 dakikalık çalışma: Motivasyonu %5 düşürür.
 3. 1 saatlik çalışma: Motivasyonu %12 düşürür.

Motivasyon, hayat ve dinlenme puanları gibi kendini yenilemez. Saat 05:00'da tüm çalışmaların motivasyonu %100 olur.

Bunun yanında; motivasyonu arttırmak amacıyla gün içerisinde kullanabileceğiniz güçlendiriciler ve hazırlanan ürünler mevcuttur.