Birikim ve Yetenekler

Wiki The-West TR sitesinden
Gezintiye git

Genel Bilgi

Attandskill.png

Ekranın sol üst tarafında karakterinizin yanındaki en üstteki "Yetenekler" düğmesine tıklayarak, oyun karakterinizi birikim ve yetenek puanlarıyla geliştirebilirsiniz. Yetenekler penceresindeki rakamlar karakteriniz birikim ve yeteneklerde hangi seviyede olduğunu gösterir. Her seviye atladığınızda, karakterinizin istediğiniz Birim ve Yeteneğinde kullanılmak üzere, 1 birikim ve 3 yetenek puanı alırsınız. Ayrıca bazı görevlerden de bu puanları kazanabilirsiniz.

Attandskillpoints.png

Daire ve kare içerisindeki sayılar, karakterinize dağıtılabilecek ne kadar birikim ve yetenek puanınızın olduğunu gösterir. Dilerseniz külçe ile fazladan puan alabilirsiniz.


Birikim ve yetenek puanı dağıtmak

Birikimdagit.png

Birikim ve yetenek puanı dağıtmak için geliştirmek istediğiniz birikim ve yeteneğe tıklamalısınız. Değeri bir puan artacaktır ve yukarıda görülen mevcut puanınız bir puan azalacaktır. Bir değere fazla puan dağıtarak da artırabilirsin. "+" ve "-" tuşları ile dağıtımınızı ayarlayabilirsiniz. Puanları dağıttıktan sonra onayla tuşuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Eğer sıfırla tuşuna basarsanız puanlarınız ilk halini alır. Onayladıktan sonra bir birikim veya yetenek yeşil sayı olarak gözüküyorsa, o zaman değeri karakterinizin üzerindeki bir eşya tarafından artırılmıştır.

Birikimler

Birikimler, güçlü ve zayıf yönlerinizi belirler. Oyunda güçlü bir inşaatçı ya da karizmatik bir düellocu olmaya karar verebilirsiniz. 4 birikim vardır, bunlar Güç, Hareket, Beceri ve Karizmadır ve bu birikimlere bağlı olan 5 adet de yetenek bulunmaktadır. Bir birikimi yükseltirseniz otomatik olarak o birikime bağlı bulunan 5 yetenek de yükselir. Bunlar aynı renktedir. Bir birikim her zaman daire halindedir.

Strength.png
Güç
Güç sağlığını ve kas gücünü gösterir. Ağır işler yapmanız gerektiğinde veya rüzgara ve hava koşullarına dayanmanız gerektiğinde özellikle önemlidir. Güç ve bununla ilişkili yetenekler kırmızıyla gösterilmiştir.
Mobility.png
Hareket
Hareket, vücudunuz üzerinde ne kadar kontrole sahip olduğunuzu gösterir. Daha yüksek hareket, daha iyi denge, refleks ve beceri anlamına gelir. Hareket ve ilgili yetenekler yeşil renkle gösterilir.
Dexterity.png
Beceri
Beceri, ince motor becerilerinizi etkiler. Çok hassas çalışmanız gereken veya iyi nişan almanız gereken tüm görevlerde size yardımcı olur. Beceri ve ilgili yetenekler mavi renkle gösterilmiştir.
Charisma.png
Karizma
Karizma, kişiliğinizin ve görünüşünüzün gücüdür. Karizmanız ne kadar yüksekse, başkalarını etkilemeniz o kadar kolay olur. Karizma ve ilgili yetenekler sarı renkle gösterilmiştir.


Yetenekler

20 tane ayrı yetenek vardır. Her yetenek bir birikimin etkisindedir. Bir birikimi yükseltirseniz ona bağlı bulunan aynı renkteki 5 yeteneği de artırmış olursunuz. Yükseltilmiş yeteneklerle daha verimli çalışmalar yapabilir, düellolar, kale savaşlarında daha başarılı olabilirsiniz.

Güç Yetenekleri

Construction.png Kurma
Herhangi bir şey kurulması veya inşa edilmesi gerekiyorsa Kurma yeteneği önemlidir. Kurmada iyiyseniz şehir gelişimi kolaylaşır
Skill Punch.png Vurma Gücü
Vurma gücü kas gücünüzdür ve bir şeyin vurulması veya yıkılması gerekirse önemlidir. Vurma gücü düellolarda vuruş silahların vereceği hasarı artırır.
Skill Tough.png Dayanıklılık
Dayanıklılık yeteneği zor hava şartlarında daha kolay çalışmanı sağlar. Düellolarda dayanıklılık vuruş silahlarının zararını azaltır.
Stamina.png Sebat
Sebat yorucu işlerde ve görevlerde size yardımcı olur.
Health.png Hayat Puanı
Hayat puanı yaşam gücünüzdür. "Sağlık puanı" yeteneğine her bir puan eklediğinizde, karakteriniz için 10 sağlık puanı daha alırsınız.

Hareket Yetenekleri

Hbr.png Ata Binme
Ata binme yeteneği, karakterinizin arasının atla ne kadar iyi olduğunu gösterir. Ata Binme yeteneği yüksek oldukça haritadaki seyahat hızı artar.
Skill Reflex.png Refleks
Refleks karaketerinizin ne kadar çabuk reaksiyon verdiğini belirler. Düelloda refleks atış silahlarından meydana gelen hasarı azaltır.
Dodgeskill.png Savulma
Savulma yeteneği düellolarda çok önemlidir. Savulma değeri ne kadar yüksekse düello esnasında vurulmanız o kadar zorlaşır
Hiding.png Saklanma
aklanma yeteneğiyle insanlar ve hayvanlar tarafından görülmemenizi sağlar.
Swimming.png Yüzme
Nehre veya göle düştüğünüzde yüzme yeteneği size yardımcı olur.

Beceri Yetenekleri

Aimskill.png Nişan
Nişan bir düello yeteneğidir. Nişan puanınızı artırırsanız düelloda rakibinizi vurma şansınız da artar.
Shotskill.png Atış
Atış yeteneği, karakterinizin ateşli silahları ne kadar iyi kullandığı ile ilgilidir. Atış yeteneği, düello esnasındaki ateşli silahların verdiği hasarı artırır
Trapping.png Tuzak Kurmak
Tuzak kurmak yeteneği hayvanlara tuzak kurman yahut soygun yapabilmeniz için önemlidir.
Fms.png El Çabukluğu
El çabukluğu, ellerinizi yoğun kullandığınız ve konsantrasyon gereken çalışmalarda size avantaj sağlar.
Repairing.png Tamir
Kırılan eşyaları tamir etmek için gereklidir. Ayrıca bu yetenek kasabayı geliştirmek için önemlidir.

Karizma Yetenekleri

Leadership.png Yönetmek
Başka kişilere emir verebilmeniz yönetim yeteneğiz ile bağlantılıdır. Kasaba geliştirmede de bu yeteneğin etkisi önemlidir.
Tacticskill.png Taktik
Taktik stratejik planlar yapmanızı ve uygulamanızı sağlar. Düellolarda taktik karşı tarafın isabet şansını azaltır
Skill Trading.png Ticaret
Ticaret yeteneği daha iyi fiyatlar için pazarlık yapmanızı sağlar. Ancak kasaba mağazalarında maalesef geçerli olmaz.
AnimalInstinct.png Hayvan Bilgisi
Hayvan bilgisi hayvanları daha iyi anlamanızı ve onlarla daha verimli çalışmanızı sağlar.
AppearanceSkill.png Görünüm
.Görünüm sizin başkaları tarafından nasıl algılandığınızı belirler. Daha yüksek Görünüm sizi güvenilir gösterir. Aynı zamanda başkalarını korkutabilir ve düelloda size isabet şansları düşer.

Şaman

Şaman, beceri ve özellik puanlarınızın atamasını geri almak için size benzersiz bir yetenek sunar. Bunu yaptıktan sonra puanları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Şamanı ziyaret etme seçeneği, 14. seviyeye ulaştığınızda kabul edilebilecek bir görev dizisi olan Wauppe'nin büyük babasını tamamladıktan sonra verilir. Bu görev serisi size şamana kalıcı erişim sağlar. Şaman'a ulaşmak için Yetenekler menüsündeki Şaman sekmesine tıklamanız yeterlidir.

Şaman menüsü yetenek menüsüne çok benzer. Mevcut beceri ve özellik seviyelerinizi görürsünüz ve bunların eşya bonuslarınızı içerip içermediğini inceleyebilirsiniz. Bir yeteneğe veya birikime tıklayarak seviyesini düşürürsünüz ve puanlar tekrar kullanılabilir hale gelir. Tüm değişiklikler Onayla düğmesi ile devreye sokulabilir!

Samansakin.png

Her birikim ve yetenek değişikliği bir kaç $ gerektirir. Ne kadar çok değişiklik yaparsanız, değişikliklerin maliyeti o kadar artar. Bu maliyet zaman geçtikçe tekrar azalır, bu yüzen tüm değişiklileri aynı anda yapmak yerine, zamana yaymak iyi bir fikir olabilir. Ancak beklemek istemiyorsanız, maliyetleri eski haline getirmek için külçe karşılığında "Şamanı Sakinleştir" seçeneğini kullanabilirsiniz.

Birikim puanlarından elde edilmiş olan yetenekleri ve görevlerden/eşyalardan elde edilmiş olan yetenekleri de geri almak mümkün değildir. Yetenek ve birikim değişikliliği yaparken, bir çalışma yapmıyor olmanız gerekir.