Macera

Wiki The-West TR sitesinden
Gezintiye git

Macera adını verdiğimiz oyunumuzun en yeni ve en büyük etkinliğine hepiniz hoş geldiniz! Maceralar, izometrik bir haritada, ölünce geri döneceğiniz şekilde hazırlanan bir etkinliktir. Yeni başlayanlar veya uzmanlar da 3D görünümü takdir edeceklerdir. İlk maçınıza girmeden önce, bu rehber sizin için yararlı olacaktır.

İlk maçınıza girmeden önce, işte küçük bir bilgilendirme yapalım: maceralar sıralı turlar halinde düzenlenen bir etkinliktir.. Her turda, her oyuncu rakiplerine karşı hareket etme, can basma, ateş etme ve blok yeteneklerini kullanabilir. Yetenekler senin bir yada iki güç puanını harcayabilir, böylece bir turda yapacağınız hareketleri sınırlar. Oyun moduna bağlı olarak oyuncular zafer koşulunu yerine getirmek için mücadele ederler.

Başlarken

Maceraya katılmak için iki yol vardır: doğrudan eşleştirme sırasına yada özel bir oyuna katılmak. (Özel oyunlar şu anda engellidir.) Sıraya katılmak için, sadece başlangıç ekranındaki açılır menüden bir harita seçin ve kuyruğa katılmak için tıklayın. Yeterli sayıda uygun rakip bulunduğunda otomatik olarak bir lobiye alınacaksınız ve kullandığınız tarayıcı, bir bildirim yoluyla sizi uyaracak. Gruplanan oyuncular lobiye girdiğinde, her oyuncu onlar için hesaplanan bir eşleştirme sistemi ile gruplanacaktır. Eğer kuyrukta yeterli insan varsa, aynı lobide olmayacak şekilde başka bir eşleştirme sistemine gireceklerdir. (Şu anda eşleştirme sistemi tam olarak levele göre yapılıyor, ancak gelecekte kişisel istatistikler dikkate alınabilir.) Diğer dünyalardaki kazanma veya kaybetmeleriniz, eşleştirme sistemine etkilemez.


Lobi

Lobi ekranı iki takım için de ortak gösterilir ve maça hazırlanmanıza izin verir. Eğer kale savaşı silahı takmamışsanız, kullanıcı adınızın yanında ‘’Silah Yok’’ yazısını görürsünüz. Pencerenin üstünde, ‘’Yetenekleriniz’’ adlı 3 boş kutu göreceksiniz. Herhangi birini tıkladığınızda maç sırasında kullanabileceğiniz yetenekleri seçmenize olanak sağlar. Açılır menü den sonra, yeteneklerinizin detaylı açıklamasını görmek için fareyle üstüne gelin. Eğer özel oyuna katıldıysanız, sağ alt köşedeki ‘’Hazırım’’ butonuna tıklamayı unutmayın; eşleştirme ile yapılan oyunlarda, maçın başlaması otomatik ayarlı geri sayımla yapılır.

Not: eğer herhangi bir oyuncu eşleştirme sırasında oyunu kapatırsa, eşleştirme penceresi otomatik olarak kapanır ve tüm oyuncular başlangıç ekranına geri döner. Lütfen diğer oyunculara karşı düşünceli olun ve önemsiz yere oyundan çıkmayın.


Harita

Adventures Field.png

Kale savaşlarına benzer olarak, harita ‘’alan’’ adı verilen küçük karelere bölünmüştür ve her alanda sadece ama sadece bir oyuncu durabilir. Buna rağmen hareket etmeyi sınırlayan hiçbir sektör yoktur, ve harita içinde anlamları farklı olan gölgeli alanlar vardır:

  • Normal alanlar gölgelenmemiştir ve doğrudan bir bina veya engelle karşı karşıya olmadığınız sürece istediğiniz gibi yürüyebilir veya ateş edebilirsiniz.
  • Sizin olan yerler yeşil görülür.
  • Rakibinize ait olan yerler gri görünür.
Banka; ele geçirilmemiş, nötr.

Oyun modundaki bölge ve hedefler ele geçirilebilir. Fazla üç bölge bulunmaktadır.

  • Ele geçirilmemiş, tarafsız alanlar beyaz görülür.
  • Dalton Çetesinin ele geçirdiği alanlar kırmızı görülür.
  • Cook Çetesinin ele geçirdiği alanlar mavi görülür.

Dahili olarak; X ekseni güney batıdan kuzey doğuya uzanırken, Y ekseni güney doğudan kuzey batıya uzanır.

Temel Oynayış

Önceden bahsettiğimiz gibi macera etkinliği birbirini izleyen turlardan oluşur. Her tur 30 saniyenin altındadır ve oyunculara güç puanlarının yettiği yetenekleri kullanmaları için izin verir. Tur sayacı sıfıra geldiğinde o turun aktiviteleri animasyon olarak gösterilir ve diğer tur başlar.

Dayanıklılık & Hamle Sırası

[[File:Adventures_Abilitiesbar_Depleted.png|right|thumb|Önceden bahsettiğimiz gibi macera etkinliği birbirini izleyen turlardan oluşur. Her tur 30 saniyenin altındadır ve oyunculara güç puanlarının yettiği yetenekleri kullanmaları için izin verir. Tur sayacı sıfıra geldiğinde o turun aktiviteleri animasyon olarak gösterilir ve diğer tur başlar.

Her oyuncunun tur başına kullanması için 2 güç puanı vardır. Her turda bunlar resetlenir ve ileriki turlar için birikmez. Güç puanları 2 tane 1 puanlık ya da bir tane 2 puanlık yetenekler olarak harcanabilir. Eğer bir yeteneği iptal ederseniz harcadığınız güç puanını geri kazanırsınız. Her takımın planlanan emirleri birer birer sırayla uygulanır. Örnek olarak Dalton çetesinden birisi hareket ve atış yeteneklerini Cook çetesinden olan bir oyuncunun can yeteneğinden önce seçerse sıralanışı şöyle olur; ‘’ Hareket , Alan İyileştirmesi ve Atış. Takımlar tarafından eşit olmayan sayıda kabiliyet kullanılsa bile bu model geçerli olur. Bir takım sırasını saldığında kalan kabiliyetler uygulanır.

The ongoing round timeline, before opponents' abilities are revealed.

Yetenek, Hareket ve Atış

Macera ekranının altında seçebileceğiniz yetenekleri göreceksiniz. Hareket etme ve atış yeteneği seçmeye bağlı değildir. Her oyuncuda sabit olarak vardır. Diğer üç seçenek size bağlıdır. Atış yaparken dikkatli olun çünkü önünüzde takım arkadaşınız varsa ona ateş edebilirsiniz.

Ability Walk.jpg İkona tıklayın, sonra da sizi kapsayan alan içerisinde istediğiniz yere gidin.

[Dayanıklılık: 1]

Ability Shoot.jpg Rakibe atış yapmak için bu ikona tıklayın ve rakibinizi seçin. Tekrarlayalım, önünüzde takım arkadaşınız varsa atış ona gelir ve kendi arkadaşınızı vurmuş olursunuz. [Dayanıklılık: 1]
Seçilebilir Yetenekler
Ability Heal.jpg İyileştirme: Hedeflediğiniz kişiyi toplam canının %5'i kadar iyileştirirsiniz.[Dayanıklılık: 1;

Bekleme Süresi: 3; Mesafe: 5]

Ability Areaheal.jpg Alan İyileştirmesi: Yanınızda bulunan tüm müttefiklerinizi kaybettikleri canlarının %10'u kadar iyileştirirsiniz.

[Dayanıklılık: 1; Bekleme Süresi: 5; Mesafe: 5]

Ability Quickshot.jpg Hızlı Atış: Birbirinden farklı 2 atış yaparsınız. İkinci atışınız %75 hasar verir.[Dayanıklılık: 1;

Bekleme Süresi: 3]

Ability Inspire.jpg İlham: Yakınınızdaki dostlarınıza %5 daha fazla hasar güçlendirmesi sağlar.

[Dayanıklılık: 1; Bekleme Süresi: 1; Mesafe: 5]

Ability Barrel.jpg Varil Fıçısı: İstediğiniz yöne 5 fıçı koyarsınız. Bunlar bir el boyunca atışı ve hareketi engeller.[Dayanıklılık: 1; Bekleme Süresi: 3; Süre: 1]
Ability Eagle.jpg Kartal Gözü: Diğer atışınızın isabet şansı %50, kritik şansı ise %20 artar. [Dayanıklılık: 1; Bekleme Süresi: 3; Süre: 1]
Ability Snake.jpg Yılan Atışı: Normal atış yaparsınız fakat ateş ettiğiniz kişinin canı devam eden 3 tur boyunca %10 olarak azalır.[Dayanıklılık: 1; Bekleme Süresi: 3; Süre: 3]
Ability Snare.jpg Tuzak: Rakibiniz %50 oranlar kurduğunuz tuzağa yakalanır ve turun devamında hareket edemez.[Dayanıklılık: 1; Bekleme Süresi: 5; Süre: 1; Mesafe: 8]
Kritik Atış

Küçük bir şans olsa da atışınız bazen kritik olabilir. Normal atışınızdan %25 daha fazla hasar verir. Normal atışınız kırmızı görülürken, kritik atışınız turun devamında sarı görülür.

Kazanma Koşulları

Kazanma koşulları oyunun türüne bağlıdır. Bazı oyun modlarında; tüm rakibinizi bayılttığınızda oyunu kazanırsınız. Hakimiyet gibi diğer oyun türlerinde ise, bayılttıktan sonra rakibiniz tekrar doğar ve farklı bir kazanma koşulu için savaşırsınız. Eğer oyunda bir süre hareket olmazsa, koşullar yerine gelmemişse bile oyun kapanır.

Yetenek ve Bonuslar

Macera istatistiklerinizi etkileyen 4 farklı ana faktör vardır. Seviyeniz, yan el silahınız, diğer ekipmanlarınız ve etkin olan yükseltmeleriniz. Kale savaşından farklı olarak, aynı seviyede, aynı kıyafetlere ve aynı yükseltmelere sahip olan iki oyuncunun yetenekleri farklı olsa bile oyundaki güçleri eşittir.

Karakter Seviyesi

Karakterinizin seviyesi taban hayat puanınızı belirler. Hayat puanınızın bu modeli diğer alanlardaki etkinizi olumsuz etkilemez.

Kale Savaşı Tüfeği

Sadece hasar, özellik ve yan el silahınız istatistikleriniz belirler. Yetenek ve diğer bonuslar değil.

Hasar

Temel hasarı yan el silahı belirler.

Güç

Güç birikimi bonus canınızın temelidir. Bu can savulma ve isabet şansınızı da etkiler.

Hareket

Atıştan savulma şansınızı belirler.

Beceri

Vurduğunuz hasarı belirler.

Karizma

Kritik atma şansınızı artırır.

Tüm Eşyalar & Güçlendirmeler

Sadece diğer kıyafetleriniz ve güçlendirmeleriniz çok oyunculu saldırı veya savunma bonusunu arttırır. Sahip olduğunuz diğer yetenekler veya bonuslar değil!

Çok Oyunculu Saldırı

Örnek olarak altın tüfek; atış ve verdiğiniz hasar için ikincil bonus sağlar.

Çok Oyunculu Savunma

Örnek olarak altın tüfek; bonus hayat puanınız için ikincil bonus sağlar. Bu modeldeki hayat puanı bonusu atış ve savulma bonusunuzu etkiler.

Mesafe

Hedeflediğiniz rakip ne kadar uzaktaysa vurma şansınız o kadar azalır.

Ödüllendirme sistemi

Takım olarak, kazanma koşulu doğrultusunda son aşamaya ulaşmanız gerekir. Hakimiyet oyunundaki ödüllendirme aşamaları şöyledir: 7, 14, 21, 28 ve 35 puan. Anlaşılabileceği üzere her bir maceranın belirli bir aşamasına ulaştıkta daha iyi ödüller kazanırsınız. Aşamaya ulaştığınızda kazansanız da kaybetseniz de ödülün sahibi olursunuz.

Emektar Puanı

Bu puan, bu etkinliğe özel olarak uygulamaya geçmiştir. Ulaştığınız ödül aşamasına göre her oyunda size emektar puanı gelir. Eğer oyundan ayrılırsanız emektar puanı kazanamazsınız. Son ödüllendirme aşamasına ulaşmak için skala 250 emektar puanıdır. Bu puanlar Birleşmiş Pasifik Dükkanında harcanabilir. Emektar Puanı adı altında olan kısımda harcayabilirsiniz.

Şu anda emektar puanları sadece Birleşmiş Pasifik Dükkanı'nda gösterilmektedir.

Yağma Sandıkları

Yağma Sandıkları da bu etkinlik için yapılmıştır. Yeni gelen eşya setleri kadar çeşitli yükseltmeler içeriyor. Eğer oyunda final aşamasına gelip kazanabilirseniz bu sandıkların çıkma ihtimali %20 dir. Aynı zamanda Birleşmiş Pasifik Dükkanından da satın alabilirsiniz.

Oyun Modları

Macera Etkinliği çeşitli oyun türlerine sahiptir. Yalnız şu anda sadece hakimiyet modu açıktır.

Hakimiyet

Bu oyunda oyuncular 3 stratejik noktayı ele geçirmeye çalışırlar. Banka, salon ve benzin kuyusu. Aynı zamanda olabildiğince ellerinde tutmaya çalışırlar. Takımınızın elinde tuttuğu her bina o turun sonunda size puan getirir. 35 puana gelen takım oyunu kazanır yada süre bittiğinde en çok puan hangi takımdaysa o kazanır. Üstte merkezi kısımda takım puanlarını görebilirsiniz.

Binaları Ele Geçirme
Kontrol Seviyeleri: -3, +2, +1

Her bina nötr olarak başlar. Binayı ele geçirmek için onu saran alandaki karelerden birinde olmalısınız. Ne kadar fazla takım üyesi bir binada olursa ele geçirme süresi o kadar hızlı olur. Bir binayı ele geçirdiğinizde, rakip takım onu aynı şekilde almaya çalışmadığı sürece bina üzerinde durmanıza gerek yoktur. Üstteki merkezi kısımda kontrol statülerini görebilirsiniz. Sizin takım renginiz ve tam dolu bir daire varsa bir binayı ele geçirmişsinizdir.

Ele geçirilen ve tarafsızlar arasında iki seviye bulunur. 3 kademeli renkten oluşan bir halka ile işaretlenmiştir. Alandaki her bir oyuncu seviyesine bağlı olarak 1 puan etkilenir. Tarafsız alan bir sonraki tura kadar katkı sağlar. Bu da demektir ki; 3'ten fazla düşmanınız etkilenmez. Binanın hasarlarını onarmak için en az 2 tur geçmelidir.

Tekrar Doğma

Diğer oyun türlerinden farklı olarak, hakimiyet modunda ölürseniz, 3 tur sonra tekrar doğarsınız. Buna rağmen bu süre içinde takımınız bir oyuncu eksik oynamış olur.

Kazanma Koşulu

35 puana ilk ulaşan takım oyunu kazanmış olur.. Eğer iki takım da aynı anda 35 puana ulaşırsa, yada iki takım da turlar sonunda 35 puana ulaşamazsa, beraberlik şu kurallara göre bozulur:

  • En yüksek puanı olan takım kazanır.
  • Rakibi en çok bayıltan takım kazanır.
  • En çok hasar veren taraf kazanır.


Mevcut Haritalar
  • Mezar Taşına Hücum