Kale Savaşları

Wiki The-West TR sitesinden
Gezintiye git

Kale savaşları: The West'te, oyuncuların birbirlerine karşı oynadığı flash temelli bir oyundur. Onlarca oyuncudan oluşan saldırı ve savunma tarafları devirler süresince kazanma koşullarını yerine getirmeyi amaçlar. Kaleyi ele geçirmenin tek yolu bir başka kasaba tarafından zaferin elde edilmesidir.

Savaştan önce

Kale savaşı başlatmak için kasaba yardımcısı veya kurucusunun düşman kaleye giderek savaş ilan etmesi gerekmektedir. İlanından 24 saat sonra savaş başlar. Savaş ilan etmek; küçük kaleler için 1500 dolar, orta boy kaleler için 5000 dolar ve büyük kaleler için 10000 dolar maliyetindedir. 3 saat içerisinde yapılan bir başka savaş ilanının maliyeti normal maliyetinin 2 katı olmaktadır. Bu miktar otomatik olarak saldıran kasabanın kasasından düşmektedir. Savaş ilanı ile birlikte tüm oyunculara, yardımları için bir rapor iletilir.

Savaşa katılmak

Savaş başlamadan katılım bildirilmek zorundadır. Bunu yapmak için kale ekranının hafifçe sağ alt köşesinde bulunan butona tıklamak ve taraf seçmek gerekir. Versiyon 2.08 ile birlikte kasaba fark etmeksizin tüm oyuncular savaşa katılabilmektedir. Eğer ittifakın bir üyesi değilseniz saldırı veya savunma tarafını kendiniz seçmeniz gerekmektedir.

Savaş başlamadan önce harita üzerindeki normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Ancak karakteriniz, savaş zamanında savaşın yapılacağı kalede olmalıdır. Aksi takdirde savaşa katılamazsınız. Savaş başladığında çalışma yapamaz, görev tamamlayamaz, tüketilebilir eşya kullanamaz, ekipman değiştiremez ve başka savaşlara katılamazsınız. Ayrıca savaş süresince kasabadan çıkamaz veya atılamazsınız. Bu aktiviteler için savaşın bitmesini beklemelisiniz.

Pozisyon alma

Savaşa katıldıktan sonra, kalenin savaş öncesi hali görülür. Başlama ve hedef pozisyonunuzu buradan seçebilirsiniz. Zorunlu olmamasına rağmen varsayılan davranış olarak başlama noktanızı seçip karakterinizi bayrağa yönlendirebilirsiniz. Saldırı tarafındaki oyuncular; haritayı çevreleyen kırmızı alan içerisinde karakterlerini konumlandırabilir. Savunma tarafındaki oyuncular; kale içerisinde bulunan mavi alan içerisinde karakterlerini konumlandırabilir. İlk tıklamanızda başlama pozisyonunuz seçilirken ikinci tıklamanızda hedef pozisyonunuz seçilmektedir. Bu pozisyonlar tekrar tıklanıp bırakılarak değiştirilebilir. Savaş başladığında, eğer iki oyuncu aynı başlama pozisyonunda olmak isterse içlerinden biri en yakın boş pozisyona konumlandırılır. Öncelik saldırı ve savunma ittifakları tarafından verilir. Aksi halde ilk gelen oyuncu o pozisyonda kalır.

Sıralamalar

Savaştan önce general ve kaptanlar tüm oyunculara rütbe verebilir. Eğer savaşa katılım, sunucuda belirlenen sınırdan fazla ise en düşük rütbeli oyuncuların savaşa katılımı mümkün olmaz.

Servicegrade general.png General - Saldırı kasabasının kurucuları ve yardımcıları ile kalenin kurucuları otomatik olarak generalliğe atanır. Generallerin rütbeleri indirilemez. Ayrıca kale sohbet odasında konuşabilir ve kaptan ve daha düşük rütbelilerin rütbelerini değiştirebilir.
Servicegrade captain.png Captain - Savunma kasabalarının kurucuları ve yardımcıları kaptanlığa atanır. Varsayılan olarak kale sohbetinde konuşabilir ve daha düşük rütbelileri, özel ve daha alt rütbelere atayabilirler.
Servicegrade private.png Özel - Varsayılan olarak kale sohbetinde konuşabilirler.
Servicegrade recruit.png Asker - Kale savaşına katılanlar otomatik olarak bu rütbeyi alır. Ayrıca varsayılan olarak kale sohbetinde konuşabilirler.
Servicegrade reservist.png Yedek - Varsayılan olarak kale sohbetinde konuşamazlar.
Servicegrade traitor.png Hain - Kale sohbetine kesinlikle erişemezler.

Harita

Savaş haritası sektör ve alanlara ayrılmıştır. Sektörler bir seferde sadece bir taraf tarafından tutulabilir. Sektörlerde, yerinde pozisyon almak savaş meydanındaki önemli bir stratejidir. Bazı sektörlerin; nişan ve savulma üzerinde avantaj veya dezavantajları vardır.

Kuleler

Haritadaki en yüksek bonus kulelerdedir. Büyük miktarda nişan ve savulma bonusu sağlar. Bu miktar kulenin seviyesiyle orantılıdır. Her bir kule özel bir karakter sınıfına aittir. Sağ üst kule: Düellocu. Sağ alt kule: İşçi. Sol alt kule: Asker. Sol üst kule: Maceracı. Kendi kulenizde durduğunuz sürece daha fazla nişan ve savulma bonusu kazanırsınız.

Kule Seviyesi Saldırı Değeri Savunma Değeri Yükseklik Sınıf Bonusu
İnşa edilmemiş 8 6 7 6
1. Seviye 15 11 8 11
2. Seviye 21 15 9 15
3. Seviye 25 (24) 18 10 (9) 18 (15)
4. Seviye 27 20 11 20
5. Seviye 28 21 12 21

Duvarlar

Duvarlar; haritada, bir sonraki en iyi bonusu sağlar. Nişan ve savulma bonusu sağlar. Bu miktar duvarın seviyesiyle orantılıdır. Duvarlardaki tüm sektörler, tüm karakter sınıfları için aynı bonusu sağlar.

Duvar Seviyesi Saldırı Değeri Savunma Değeri Yükseklik
İnşa edilmemiş 3 5 3
1. Seviye 5 9 4
2. Seviye 7 12 5
3. Seviye 8 (7) 14 (12) 6 (5)
4. Seviye 9 (8) 15 (14) 7 (6)
5. Seviye 9 15 7

Kapı

Güneyin ortasındaki 2 alan kapıyı gösterir. Duvarın verdiği aynı bonus tiplerini sağlar fakat daha azıdır. İki alan da en alt seviyededir(örn; yükseklik 0). Yakındaki oyunculara görüş imkanı sağlar.

Kapı Seviyesi Saldırı Değeri Savunma Değeri
İnşa edilmemiş 0 1
1. Seviye 1 2
2. Seviye 2 3
3. Seviye 3 (2) 4 (3)
4. Seviye 4 (3) 5 (4)
5. Seviye 4 5

Binalar

Kışla, hammadde deposu ve merkez bina savaş haritasında görülmektedir. Az da olsa nişan ve savulma bonusu sağlar. Bu miktar binanın seviyesiyle orantılıdır. Soldaki bina: Merkez bina. Sağ üstteki bina: Kışla. Sağ alttaki bina: Hammadde deposu.

Bayrak

Bayrağı çevreleyen sektörler saldırganlara ceza kesilen yegane alanlardır. Bayrak sektörü nişan ve savulma yeteneklerinizden 10 puan götürürken, bayrağı çevreleyen sektörler 5 puan götürür. Ayrıca bu alanların yüksekliği fazla olmadığından kuleler ve içerideki binalar tarafından rahatlıkla görülebilir.

Basit konsept

Kale savaşları; yaklaşık 1'er dakika süren devirlerden düzenlenmiştir. Ayakta kalan her oyuncu, her devirde ateş etme ve hareket etme fırsatına sahiptir. Çevrimdışı olan katılımcılar da hareket etmektedir(savaştan önce hedef pozisyonun seçildiği durumda). Saldırganlar; bayrağı 5 devir elinde tutması veya tüm savunanları öldürmesi durumunda kaleyi ele geçirmiş olur. Savunanlar; 55 devir boyunca ayakta kalmayı başarır veya tüm saldırganları öldürürse kaleyi korumuş olur.

Eylem sırası

Oyuncular ateş eder (mümkünse) ve daha sonra hareket eder. Sıra aşağıdaki gibi belirlenir:

 1. Savunanların eylemleri saldırganların eylemlerinden önce gelir.
 2. Daha yüksek rütbeli oyuncular, daha düşük rütbeli oyunculardan önce gelir.
 3. İttifak üyeleri, dışarıdan katılan oyunculardan önce gelir.

Eğer iki oyuncu yukarıdaki üç kriterde de eşitse; öncelikle yönetmek yeteneği yüksek olan gelir, daha sonra savulmak ve nişan yetenekleri karşılaştırılır. Tüm bunların eşit olması durumunda; oyuncu ID'leri karşılaştırılır ve daha düşük ID'ye sahip oyuncu önce gelir.

Eğer bir oyuncu takım arkadaşı ile yerini değiştirirse, ikinci oyuncu önce hareket eder daha sonra ateş eder.

Hareket

Her devirde boş bir alana hareket edebilir veya rakip tarafından kontrol edilmeyen sektöre gidebilirsiniz. Uzak mesafeye gitmeye çalışmak birkaç devir sürebilir. Çevrimiçi oyuncular önce karakterlerine ve daha sonra dolu olsa bile herhangi bir alana tıklayarak hareket edebilirler. Hedef alan ulaşılabilir hale gelene kadar, yapay zeka mümkün olan en kısa mesafeyi kullanarak oyuncuları rastgele bir şekilde alana doğru hareket ettirmeye devam edecektir. Eğer iki dost oyuncu aynı alanı işaretlerse ok yeşile dönecek ve oyuncular bir sonraki devirde yer değiştirecektir.

Ateş etme

Karakter, görülebilen en yakındaki düşmana otomatik olarak ateş etmektedir. Hareketin, düşman kontrolündeki sektöre verilmesi durumunda bu sektörde bulunan ve görülebilen en yakındaki düşmana ateş edilecektir.

Görünürlük

Haritadaki gri alanlar oyuncunun görüş açısı dışında kalmaktadır. Sadece gri alanın görülmesi durumunda ateş edilmediği gibi düşman tarafından da vurulamazsınız. Görünürlük duvarlar ve kuleler sayesinde olmaktadır. Bir diğer oyuncu görünürlüğü etkilememektedir.

Atış değişimi

Hedefinizi vurmanız, ıskalamanız veya hasarınız birçok etkene bağlıdır. Etkileyen faktörler; yetenek ve ekipmanınız, düşmanınızın yetenek ve ekipmanı, pozisyonunuz, sektör bonusları ve biraz şans.

Nişan

Her oyuncunun, her devirde hesaplanan 'saldırı' ve 'savunma' bonusu vardır. Daha fazla saldırı değeri rakibi vurmada etkili iken daha fazla savunma değeri de daha az vurulmada etkilidir.

Yetenekler

Beş yeteneğin üçü saldırı ve savunma değerlerinde etkilidir. Bunlar:

 • Yönetmek, her zaman kullanılır.
 • Saklanma, her zaman saldırganlar tarafından kullanılır.
 • Tuzak kurma, her zaman savunanlar tarafından kullanılır.
 • Nişan, sadece saldırı değeri olarak kullanılır.
 • Savulmak, sadece savunma değeri olarak kullanılır.

Bunların yanında hayat puanı daha uzun süre ayakta kalmanı sağlar.

Versiyon 2.42 ile birlikte saklanma ve tuzak kurma yetenekleri sebat ve saklanma yeteneklerinin önemini almıştır. Aşağıdaki tabloda yer aldığı üzere yetenek puanlarının farklı yeteneklerdeki bonusları görülmektedir:

Bonus Yönetmek / Nişan / Savulma Saklanma / Tuzak kurma
+1 1 puan 1 puan
+2 4 puan 3 puan
+3 9 puan 6 puan
+4 16 puan 10 puan
+5 25 puan 15 puan
+6 36 puan 20 puan
+7 49 puan 26 puan
+8 64 puan 32 puan
+9 81 puan 39 puan
+10 100 puan 46 puan

Genellikle, her bir fazladan bonus bir öncekinden daha az etkilidir. Bu sayıların nasıl hesaplandığına dair detaylı bilgi aşağıdaki 'Detaylı Formül' alanında yer almaktadır.

Mesafe

Nişan alan ve hedef arasındaki mesafe isabet oranında rol oynamaktadır. Mesafenin kısa olduğu rakibe isabet ihtimali daha fazladır. Mesafe, verilen hasarı etkilememektedir.

 • 1 uzaklıkta -1 etki
 • 2 uzaklıkta -2 etki
 • 3 uzaklıkta -4 etki
 • 4 uzaklıkta -5 etki
 • 5 uzaklıkta -7 etki
 • 6 uzaklıkta -9 etki
 • 7 uzaklıkta -10 etki
 • 8 uzaklıkta -12 etki
 • 9 uzaklıkta -14 etki
 • 10 uzaklıkta -16 etki
 • 11 uzaklıkta -18 etki
 • 12 uzaklıkta -19 etki
 • 13 uzaklıkta -20 etki
 • 14 uzaklıkta -22 etki
 • 15 uzaklıkta -24 etki

Diğer bonuslar

Saldırı ve savunma değerleri direkt bonuslar ile güçlendirilebilir. Kuleler, duvarlar ve binalar daha önce açıklandığı üzere özel sektörlerdir. Buna ek olarak; bazı eşyalar ve güçlendiriciler bireysel ve/veya sektörel bonus sağlar. Ayrıca maceracının, askerin ve işçinin karakter sınıfı bonusu hesaplamalarda etkilidir. Son olarak; saldırı bonusu varsayılan olarak 25 ve savunma bonusu varsayılan olarak 10'dur.

Hasar

Verilen hasar öncelikle silaha bağlıdır. Silahın hasar aralığında hasar verilebilir fakat düşmanın toplam hayat puanının üçte birinden daha fazla hasar verilemez. Buna ek olarak; direkt bonuslar, yetenekler ve rakibin direncinin düşürülmesi sayesinde verilen hasar arttırılabilir. Örnek; toplam hayat puanı 1200 olan bir oyuncu, bir atışta 400'den fazla hasar alamazken, üç farklı oyuncunun aynı devirde 400'er hasar vermesi ile bayılabilir.

Yetenekler

Nişanın aksine, sadece bir yetenek her bir oyuncunun hasar ve direnme değerini etkiler. Bunlar:

 • Yönetmek, atış yaparken kullanılır.
 • Saklanma, saldırganlar tarafından savulmada kullanılır.
 • Tuzak kurma, savunanlar tarafından savulmada kullanılır.

Nişan yeteneğine verilen puanların aksine, tek bir yetenekte toplanan yetenekler de aynı etkiyi yaratır. Kaç tane verildiğinin önemi yoktur. Net değerlerin nasıl hesaplandığına dair detaylı bilgi aşağıdaki 'Detaylı Formül' alanında yer almaktadır.

Hayat puanı

Nihai hasar ve direnme değerleri, karakterinizin toplam hayat puanının bölünmesiyle elde edilir. Örnek; 1000 hayat puanıyla yeteneklerden ve silahtan 2000 hasar alan bir oyuncu her atışta 20 hasara direnç gösterir. 5000 hayat puanlı aynı karakter her atışa 4 hasara direnç gösterir. Bu daha fazla direnç, sizin daha uzun vadede daha fazla hayat puanıyla ayakta kalmanızı temin etmez. Aynı şekilde, daha fazla hasar için hayat puanından vazgeçmek hayatta kaldığınız devir sayısını minimize etmez.

Diğer bonuslar

Nişanın hesaplanmasının aksine, haritada hasarı ve direnci etkileyen bir sektör yoktur. Bunun yanında, bazı eşyalar ve güçlendiriciler bireysel ve/veya sektörel bonus sağlar. Askerin, yönetmek bonusunun yanında düellocunun da kritik vurma ihtimali ile ortalama hasara katkıda bulunulur. Eğer bir oyuncu silah olmadan savaşa girerse eline 50-110 hasar aralığındaki Taş verilir.

Detaylı formül

Tüm değerler oniki ondalık basamağına göre hesaplanır. Daha sonra net gösterim için tamsayıya yuvarlanır. Sınıf etkilerinin hesaplamalarındaki farklılık sık sık ortaya çıkacaktır. Bunların özeti için lütfen karakter sınıfları sayfasını ziyaret ediniz.

Saldırı değeri

{Yönetmek0.5 + Nişan0.5 + (Saklanma VEYA Tuzak Kurma)0.6 + Çoklu Saldırı+ Sektör Saldırısık + Başlangıç Bonusu + 10} x 1.15 x (Yer Saldırısı + Kule Sınıfı Bonusu) ÷ Mesafe Cezası


 • Saklanma saldırganlar tarafından, tuzak kurma ise savunmacılar tarafından kullanılır.
 • Başlangıç Bonusu: 15 x {1 - (Seviye ÷ 250)}
 • Mesafe Cezası: 1 + (Mesafenin Karesi0.6 ÷ 100)


Savunma değeri

{Yönetmek0.5 + Savulmak0.5 + (Saklanma VEYA Tuzak Kurma)0.6 + Çoklu Savunma + Sektör Savunması + Başlangıç Bonusu + 10 } x (Yer Saldırısı + Kule Sınıfı Bonusu)
 • Saklanma saldırganlar tarafından, tuzak kurma ise savunmacılar tarafından kullanılır.
 • Başlangıç Bonusu: 15 x {1 - (Seviye ÷ 250)}


Hasar

Silah Hasarı + Sektör Hasarı + [(Silah Hasarı + Sektör Hasarı) × Yönetmek ÷ Maksimum HP]
 • Silah Hasarı eşya ve güçlendiricileri de içerir.
 • Maksimum HP atıcının toplam hayat puanıdır.


Direnme

300 × (Saklanma veya Tuzak kurma) ÷ Maksimum HP + Direnme Bonusu
 • Saklanma saldırganlar tarafından kullanılırken, Tuzak kurma savunanlar tarafından kullanılmaktadır.
 • Maksimum HP hedefin toplam hayat puanıdır.

Savaştan sonra

Savaş bittiğinde, bayılanlar kasabalarının otellerine gönderilirken ayakta kalanlar kalan hayat puanlarıyla devam eder. Tüm oyunculara savaş raporu gönderilir. Eğer savaşı saldıranlar kazanmışsa kale o anda el değiştirir. Savunanlar artık kaleye erişim sağlayamazken saldıran kasaba kurucu hakkını kazanır. Saldırı tarafındaki diğer kasabalar otomatik olarak kalenin üyesi olmazlar. 24 saat içerisinde bu kaleye savaş ilanı yapılamaz.

Bireysel ödüller

Savaşa katılan tüm katılımcılar tahvil ve tecrübe puanı elde eder. Kazanılan tecrübe puanı, karakterin seviyesine, verilen hasara, ayakta kalınan devir sayısına ve savaşın kazanılıp kazanılmadığına göre değişir. Bayılsanız da tecrübe puanı kazanırsınız. Ayrıca bayılan oyuncuların kaybettiği paralar ayakta kalanlar arasında paylaştırılır.

Tahvil kriterleri

Her bir savaş raporu kaç tane ve neden tahvil kazandığını gösterir. Buna katkıda bulunan kriterler:

 • Savaşa katılım için 1 tahvil.
 • Takımının kazanması durumunda 1 tahvil.
 • Belirli istatistiklerde yukarılarda yer alarak 9'a kadar tahvil.
 • Belirli gizli başarıların tamamlanmasıyla 10'a kadar tahvil.
 • İsabet başına 0.1 tahvil.
 • Savulma başına 0.1 tahvil.
 • Verilen hasar başına 0.0005 tahvil.
 • Bayıltılan düşman başına 1 tahvil.
 • Çevrimiçi olunan devir başına 0.1 tahvil(en fazla 6).

Tüm bu başarıların daha fazlasını sağlasanız bile en fazla alabileceğiniz tahvil sayısı 26'dır.

Manevra

Kale savaşları için birer 'pratiktir'. Detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir: Manevra

Acemiler için kılavuz

Kale savaşlarına yeni başlayanlar buradan bazı temel bilgilere ulaşabilirler.