Pazar ve Açık Artırma

Wiki The-West TR sitesinden
Gezintiye git

Pazar nedir?

Pazar, Kasaba binalarından birisidir. Oyuncuların eşya alıp satmalarını, eşyalarını açık arttırmaya koymalarını sağlayan bir ortamdır. Oyuncular sattıkları veya aldıkları ürünlere Pazar ekranı üzerinden ulaşabilirler. Takip etmek istedikleri bir açık arttırmayı da yine Pazar aracılığıyla takip edebilirler.

Pazar'ın Kullanımı

Pazar her kasabada bulunur. Eğer bir kasabada Pazar bulunmuyorsa henüz inşa edilmemiş demektir. Kasabanızda Pazar bulunmuyorsa, başka kasabaların Pazar'ını kullanabilirsiniz. Kendi kasabanızın Pazar'ını kullanmak istiyorsanız onu inşa etmelisiniz.

Pazar.png

Kullanıcı Arayüzünüzden alt bar üzerindeki Kasaba simgesine tıklayarak, Kasaba Genel Görünüm'üne ulaşabilirsiniz. Pazar resimde görüldüğü gibi kasabanın sağ tarafında yer alır. Pazar'ı açmak için Pazar resminin üstüne tıklamanız yeterlidir. Pazar resmine tıkladığınızda aşağıdaki resimle karşılaşacaksınız:

Pazararayüz1.png

Karşınıza çıkan bu ekranda şu an dünyada bulunan ve süresi yakında bitecek pazar tekliflerini görürsünüz. Eğer yakında bitecek herhangi bir pazar teklifi yoksa, karşınıza resimdeki gibi aradığınız eşyaya ait bir teklif yok yazısıyla karşılaşırsınız. Sol tarafta bulunan BP Dükkanı'na tıklayarak Birleşmiş Pasifik Dükkanı'na erişebilirsiniz. Pazardan bir ürün veya eşya satın almak istiyorsanız, Pazar ekranından Satın Al kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Pazarsatınal.png

Bu ekranda sol tarafta kategorilerle karşılaşacaksınız. Almak istediğiniz kategoriyi seçerek o kategoride hangi eşyaların satıldığının listesini görebilirsiniz.

Liste.png

Daha sonra listede istediğiniz bir ürün varsa ona tıklayarak, dünyadaki bütün pazar tekliflerini listelemiş olursunuz.

Pazarsatınal1.png

Böylece almak istediğiniz bir ürünü kategoriler aracılığıyla ulaşarak, mevcut teklif olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Kategorilerle listelemenin yanında arama çubuğuna aradığınız eşyanın ismini direkt yazarak da o eşyaya ait teklif olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Aramacubugu.png

Bir eşya satmak istiyorsanız Pazar ekranını açtıktan sonra Satım kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Satım.png

Satım ekranında daha önce bir eşya sattıysanız ve o eşyanın ücretini teslim almadıysanız burada liste halinde gözükecektir. Eğer bütün eşyaların ücretlerini teslim aldıysanız ekran boş bir şekilde yukarıdaki gibi gözükecektir. Satım ekranı açıldığında yan tarafta envanterinizdeki eşyalarınız gözükecektir. Yapmanız gereken bu ekran açıkken satmak istediğiniz eşyanın üstüne tıklamaktır. Daha sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız:

Satımekran.png

Satmak istediğiniz eşya ile ilgili bir not yazmak istiyorsanız bunu açık arttırma notu kısmına yazmalısınız. Teklif edilen minimum fiyat ekranına bir eşyanın değerinden düşük bir sayı yazamazsınız.

Esya.png

Her eşya veya üründe sağ tarafta kırmızı dolarla gösterilen sayı, o eşya için yazılabilecek minimum fiyattır. En düşük olarak bu fiyatı yazabilirsiniz. Daha alt bir sayı girdiğinizde sistem kabul etmeyecektir. En az olarak bu sayıyı ya da daha yüksek olacak şekilde istediğiniz bir sayıyı yazabilirsiniz. Hemen al fiyatına ise en az teklif edilen minimum fiyatı en fazla ise 9.999.999 dolar yazabilirsiniz. En fazla olarak bu sayıyı geçen bir sayıyı yazdığınızda sistem "Bu çok pahalı" diye uyarı gösterecektir.

Pahalı.png

Açık arttırma süresi ise en az 1 gün en fazla 7 gün olmak üzeredir. Bir ürünü belirlediğiniz süre içerisinde pazarda teklife açık kalmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin X eşyasını en az değer olarak 100.000 dolar belirleyip 7 gün açık arttırmaya sokabilirsiniz. Böylece 7 gün boyunca bu eşyaya teklif yapılabilir olacaktır. 7 günün sonunda en yüksek teklifi veren kişi bu eşyanın sahibi olacaktır.

Satımekran.png

Açık arttırma tekliflerinizi Pazar ekranından Şu anki teklif kısmından takip edebilirsiniz. Eğer hiçbir açık arttırma teklifiniz yoksa ekran boş gözükecektir. Teklifleriniz varsa burada yaptığınız tekliflerin listesini görebilirsiniz.

Suanki.png

Bir ürünü açık arttırmada iken takip et özelliğini kullanarak takip edebilirsiniz. Takip ettiğiniz ürünlerin listesi Pazar ekranını açtıktan sonra Takip et kısmı altında gözükecektir.

Takipet.png

Bir ürünü takip etmek için Pazar ekranından Satım al alanına girmeniz gerekmektedir. Sonra burada seçtiğiniz ürünleri takip et butonuna basarak takip edebilirsiniz. Takip ettiğiniz ürünler yukarıda anlatıldığı gibi Takip et kısmında gözükecektir. Takip et butonu göz simgesi şeklindedir. Seçtiğiniz ürünün yanında gözükecektir.

Takipetsimge.png